.jpg)
Нафтодобувна промисловість України
В Україні добувається трохи більше 4 млн т сирої нафти на рік, що складає 15-20% її щорічної потреби. Порівняно з піковим обсягом видобутку нафти, що в 1972 р. досяг 14,4 млн т, в подальшому відбувалося його падіння (до 2 млн т в 2000 р.).
Виділяються три райони видобутку нафти: Прикарпатський, Дніпровсько-Донецький і Причорноморський.
У нафтогазовидобувній промисловості спостерігається якісне погіршення сировинної бази галузі. Східний нафтогазоносний регіон (Дніпровсько-Донецька впадина) залишається основним за обсягами видобутку нафти і газу, хоча всі основні родовища тут вже увійшли до кінцевої стадії розробки з постійно спадаючим видобутком (виробка добувних запасів за основними родовищами нафти складає 90-95%). Треба сказати, що на собівартість нафти дуже впливає спосіб її видобутку. Добута в Україні нафта має відносно високу собівартість, оскільки видобуток її прогресивним фонтанним способом майже зупинився. Видобуток вуглеводнів в Україні став малорентабельним, а на родовищах з важковидобувними і виснаженими запасами – взагалі збитковим. Останніми роками визначилася тенденція подорожчання нафти, яка пов’язана з ускладненнями умов видобутку і експлуатації більшості родовищ.
Частка важковидобувних запасів нафти в загальному обсязі складає 60-65% і продовжує зростати. У зв’язку з високим ступенем вироблення запасів нафти спостерігається стійка тенденція до зниження дебетів нових свердловин (за останні 10 років середній дебет однієї нової свердловини зменшився з 27 до 23 т/добу). Більше половини прогнозних ресурсів нафти очікується на глибинах 5-7 км, що робить їх освоєння при сучасному розвитку техніки і технології видобутку маловірогідним.
Постанова Кабінету міністрів України від 17 вересня 1996 р. №1141 «Програма освоєння вуглеводних ресурсів українського сектору Чорного і Азовського морів» практично не виконується у зв’язку з відсутністю урядових рішень, направлених на забезпечення її впровадження.
За 2007 р. в Україні добуто 4,4 млн т нафти з газовим конденсатом, що на 87,3 тис. т, або 1,9% менше порівняно з 2006 р.
Підприємства НАК «Нафтогаз України» добули за 2007 р. 4,0 млн т нафти з газовим конденсатом, що на 73,3 тис. т, або 1,8% менше порівняно з 2006 р.
Підприємства НАК «Надра України» та інші підприємства (СП і компанії) добули за 2007 р. 401,9 тис. т нафти з газовим конденсатом, що на 14,07 тис. т, або на 3,4% менше порівняно з 2006 р.
Уточненою Національною програмою «Нафта і газ до 2010 р.» (затверджена постановою Кабінету міністрів України від 21 червня 2001 р. №665) передбачено збільшення видобутку нафти з газовим конденсатом до 5,2 млн. т до 2010 р. Однак це можливо лише за умови негайного широкомасштабного нарощування обсягів геологорозвідувальних робіт.
Це розвідка, принципова розробка нетрадиційних нафтогазоносних об’єктів – глибинних зон, кристалічної земної кори і зон гідроутворень в підводних надрах Чорного моря. Одна з таких зон розташована на північному краю Дніпровсько-Донецької западини, вздовж її північного крайнього глибинного розлому. Тут, на ділянці довжиною 250 км і шириною 30-35 км, в 1989-1991 рр. було відкрито 12 промислових родовищ нафти і газу.
Для розширення геологорозвідувальних робіт в Україні необхідно залучити інвестиції обсягом приблизно 600 млн USD. |