Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Державна підтримка
українського експорту
Укр | Eng | Рус
Румунія
Перелік країн
Контакти диппредставництв
Довідка про країну
Економічне співробітництво

Огляд економіки

Торговельно-економічні відносини

Торговельні обмеження

Кон’юнктура ринків
Товарообіг з Україною

Дані країни перебування

Дані Держкомстату

Торгівля послугами

Правові питання

Угоди з Україною

Законодавство країни перебування

Міжурядова комісія

Про МК та її склад

Пошук партнера

Комерційні пропозиції від фірм в країні перебування

Торги/тендери в країні перебування

Міжнародні бізнес-події

Інвестиційне співробітництво

Аналіз інвестиційного співробітництва

Галузеві об’єднання
Корисні посилання
Відгуки про Портал
Івано-Франківська обласна державна адміністрація
«Веб-Портал Державна підтримка українського експорту» за умови постійного поновлення інформації забезпечить українським товаровиробникам необхідну інформаційну підтримку в здійсненні ними зовнішньоекономічної діяльності»

Украинские нефтепродукты
Події зовнішньо і внутрішньо-економічного характеру в Румунії (4 квартал 2008 р.)  
Параметри: Інвестиції, Макроекономічні показники, Економічні новини, Фінансові послуги

Події зовнішньо і внутрішньо-економічного характеру в Румунії (4 квартал 2008 р.)

Стан румунської економіки, який характеризувався відносним зниженням, починаючи з жовтня 2008 р., обсягів промислового виробництва, вплинув на кількісні показники українсько-румунських торговельно-економічних відносин. Зважаючи на прогнози розвитку румунської економіки на наступний рік від самого песимістичного (скорочення ВВП на 0,3%) до найоптимістичнішого (+6 %), слід очікувати, що обсяги українського експорту до Румунії збережуться на рівні 2008 р. В умовах економічної кризи можливе зростання конкуренції між українськими та румунськими виробниками металопрокату, хімічної продукції, продовольчого та товарного зерна на ринках третіх країн, зокрема у країнах Європейського Союзу.
 
Починаючи з жовтня 2008 р. світова економічна та фінансова криза призвела до зміни ситуації в Румунії в гіршу сторону. Суттєвий вплив світової кризи відчули такі галузі, як автомобілебудування, металургійна та текстильна промисловість.
 
До зазначеної кризи ситуація кардинально відрізнялася. Так, обсяг ВВП за 9 місяців 2008 р. склав 129,1 млрд. дол. США, що на 8,9% більше у порівнянні з аналогічним періодом 2007 р. та був найкращим результатом за останні 18 років. Збільшення ВВП здебільшого відбулось завдяки зростанню обсягів будівельних робіт та сфери послуг, які становили 56,2% у структурі ВВП. За перші 9 місяців 2008 р. обсяги промислового виробництва збільшились проти аналогічного періоду минулого року на 4,8%. Продуктивність праці в галузях промисловості за цей період, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, збільшилась на 8,4%. Виробництво продукції сільського господарства за 9 місяців ц.р. в порівнянні з відповідним періодом 2007 р. зросло на 23,4%. Сільське господарство залишається одним з найважливіших секторів румунської економіки, зважаючи на його частку у структурі ВВП та зайнятості населення. Частка сільського господарства у формуванні ВВП становить в середньому 7,2%, в той час коли в інших країнах ЄС цей показник знаходиться на рівні 2%.
 
Обсяг зовнішньої торгівлі Румунії за січень-вересень 2008 р. становив 68 096,8 млн. євро. Загальний обсяг експорту за цей період склав 25 581,4 млн. євро і зріс на 18,3% відносно аналогічного періоду 2007 р. Обсяг імпорту збільшився у цей самий період на 15,9% і становив 42 515,4 млн. євро. Дефіцит зовнішньоторговельного балансу Румунії склав 16 934,0 млн. євро, що на 1 882,9 млн. євро більше ніж за 9 місяців 2007 р.
 
Середній рівень заробітної плати по країні у вересні склав 675 дол. США, що на 14,8% вище, ніж у вересні 2007 р. Кількість зареєстрованих безробітних за 9 місяців 2008 р. порівняно з відповідним періодом минулого року скоротилася на 7,9 тис. осіб та на 01.10.2008 р. становила 352,9 тис. осіб. Рівень зареєстрованого безробіття у вересні 2008 р. становив 3,9% працездатного населення (3,9% у вересні 2007 р. та 5,0% у вересні 2006 р.). Водночас, представники профспілок прогнозують що у 2009 р. кількість безробітних становитиме понад 1 мільйон, з яких майже 500 тис. румуни, які можуть повернутись з Іспанії та Італії.
 
Рівень інфляції на кінець вересня 2008 р. досяг позначки 8,02% (грудень 2007 р. - 6,6%). Згідно з прогнозом фінансових експертів, рівень інфляції в Румунії у 2008 р. може досягти 10%.
 
Зовнішній борг Румунії станом на 1 жовтня 2008 р. сягнув 48,1 млрд. євро (станом на 01.01.2008 р. цей показник становив 38,4 млрд. євро).
 
Загальний обсяг золотовалютних запасів Національного Банку Румунії станом на 01.10.2008 р. склав 28,1 млрд. євро (валютні запаси – 26,0 млрд. євро, запас золота – 2,1 млрд. євро (103,7 тон).
 
Обсяг іноземних інвестицій за 9 місяців, становив 7,2 млрд. євро (за 2007 р. – 7,0 млрд. євро). Проте процес збільшення обсягів інвестицій до Румунії, у тому числі у галузях експортного спрямування, з наступом економічної кризи почав втрачати попередні темпи.
 
 
***
02.10.2008 р. Окремий вплив фінансової кризи був відчутний у банківській сфері та вплинув на курс румунського лея. Для стабілізації ситуації Національний Банк Румунії прийняв рішення щодо введення на ринок додаткових 2 млрд. лей для стабілізації обмінного курсу. Водночас окремі банки значно підвищили відросткові ставки на кредитування як фізичних, так і юридичних осіб. Поряд з цим деякі з них тимчасово припинили видачу кредитів у валюті, зокрема у швейцарських франках. На думку Голови Національного Банку Румунії М. Ісереску дані дії комерційних банків не є адекватною нинішній ситуації, а вжиті Нацбанком та Урядом заходи дозволять тримати під контролем внутрішньо економічну ситуацію в Румунії.
 
 
***
10.10.2008 р. Відстежується значна нестабільність на Бухарестській фондовій біржі. Індекси десяти самих ліквідних компаній знизились на 3,7 %. В цілому на протязі 2008 року капіталізація компаній, які представлені на Бухарестській фондовій біржі знизилась на 72%. Незважаючи на надзвичайне падіння біржових індексів минулого тижня та окремі заходи щодо стабілізації ситуації, така негативна тенденція відстежується і на даний час. Вона проявляється в основному через домінування на ринку цінних паперів спекулятивних інвесторів.
 
Більшість експертів зазначають, що в даних умовах на біржі відсутні національні інвестори, які були б спроможні стабілізувати ринки цінних паперів. Поряд з цим іноземні інвестиційні фонди зменшують присутність на румунському ринку, віддаючи перевагу ринку США. На думку фахівців, якщо така тенденція продовжуватиметься, то в Румунії очікується подальше зниження курсу національної валюти, також румунську економіку може очікувати тривалий період застою.
 
 
***
12.10.2008 р. Протягом останнього тижня у зв’язку із падінням індексів на Бухарестській біржі найбільш постраждали румунські компанії Petrom (-8,6%), Rompetrol (-4,1%), Transelectrica (-6,4%), Transgaz (-3,2%).
У банківській сфері найбільш постраждали акції банків BRD Groupe Societe Generale (-3%), BCR-Erste Bank (-15%).
 
З метою врегулювання ситуації на біржі, Міністерство економіки і фінансів спільно з Державним казначейством Румунії прийнято рішення щодо підвищення відсотків по державних цінних паперах на внутрішньому ринку. Якщо у вересні ц.р. прибуток за державними цінними паперами становив 10,5%, то у жовтні він вже двічі підвищувався, а саме до 12,4% (02.10.2008 р.) та до 13% (08.10.2008 р.). Зазначені заходи, на думку уряду, сприятимуть виконанню видаткової частини бюджету у повній мірі.
 
 
***
15.10.2008 р. Враховуючи погіршення ситуації з кредитуванням економічної діяльності підприємств та з метою недопущення дестабілізації у галузі виробництва електричної та теплової енергії в умовах фінансової кризи, Уряд Румунії прийняв рішення про виділення з державного резерву, в якості позики, 1,490 тис. тон енергетичного вугілля та 200,0 тис. тон мазуту. Дана позика виділяється при умові поповнення зазначеними підприємствами державного резерву по позиціям енергетичного вугілля та мазуту до 31 жовтня 2009 року. Умови позики передбачають жорсткі штрафні санкції, зокрема 1% за кожний день невиконання зобов'язань. Зазначену позику отримають 22 виробники енергетичної та теплової енергії Румунії.
 
 
***
23.10.2008 р. Протягом жовтня ц.р. найбільш проблематичною залишається ситуація в банківській системі. У зв’язку з цим, до кінця тижня Національним Банком та Урядом планується провести окремі консультації з представниками кожного комерційного банку, який працює на ринку Румунії, для відпрацювання конкретних заходів щодо стабілізації ситуації на внутрішньому ринку та забезпечення стабільності національної валюти.
 
Разом з цим слід зазначити, що понад 90% румунських банків належать відомим європейським банкам, та відповідно, не приймають рішень стосовно розміщення фінансових ресурсів за межами країни. На даний час румунські банки вимушені залучати зовнішнє фінансування.
 
Враховуючи постійне зростання дефіциту платіжного балансу та поточного рахунку країни, відносне зменшення обсягів іноземних інвестицій та інших валютних надходжень уряд країни не практикує надання позик іншим державам.
 
 
***
02.11.2008 р. У жовтні ц.р. румунські банки отримали позику від Національного банку Румунії в обсязі 13,3 млрд. євро, за обліковою ставкою 14,25 %. Такий обсяг запозичень є рекордним за історію кредитування румунських банків протягом останніх 18 років, а також свідчить про надзвичайну ситуацію, яка складалась у банківському секторі країни. Зазначені суми надавались комерційним банкам за системою «ломбард» під заставу державних цінних паперів.
 
 
***
Починаючи з 03.11.2008 р. експерти МВФ та Світового Банку (СБ) працюватимуть в Румунії з метою здійснення аналізу та підготовки звіту щодо стану банківської системи Румунії. Остання така оцінка здійснювалась представниками зазначених організацій у 2003 році. Тоді було зроблено висновок про достатньо високу стійкість банківської системи Румунії. Представник МВФ по Румунії та Болгарії заявив, що місія МВФ та СБ не обговорюватиме проблему надання фінансової допомоги Румунії, але висновки місії будуть опубліковані одночасно з результатами консультацій щодо взаємодії МВФ з Румунією у 2009 році.
 
 
***
05.11.2008 р. Румунські органи влади відзначають початок суттєвого впливу світової фінансової кризи на економіку країни. Протягом останніх днів криза почала активно впливати на базові сфери промисловості Румунії, що призводить до зменшення обсягів виробництва продукції. Так, за даними представників Міністерства економіки та фінансів Румунії найближчим часом очікується зменшення обсягів виробництва у сфері хімічної та машинобудівної промисловості, а також в енергетиці. У першу чергу це буде відчутне для підприємств з державною часткою власності.
 
На загальноекономічну ситуацію вплине й внутрішньополітичний конфлікт довкола підняття заробітної плати на 50% для працівників сфери освіти. На даний час Урядом вживаються заходи з блокування даного рішення Парламенту та забезпечення умов виконання бюджету і недопущення збільшення бюджетного дефіциту. У зв’язку з цим, з метою зменшення витратної частини бюджету Урядом Румунії прийнято термінове рішення від 22.10.2008 р. № 79, згідно якого обмежується максимальний розмір оплати праці для керівного складу суб'єктів підприємницької діяльності (СПД), в яких частка держави складає більш ніж 50%. Зазначене зумовлено значною різницею між оплатою праці керівного складу та рештою працівників зазначених підприємств.
 
 
***
07.11.2008 р. Національний банк Румунії (НБР) вживає заходи щодо стабілізації ситуації у банківській системі. В рамках цього, було прийнято рішення (30.10.2008 р.) про зниження на два відсоткових пункти, з 20% до 18% рівня обов'язкового резервування комерційних банків у леях за рахунок власних коштів, що дозволить збільшити кредитний портфель у цілому по банківській системі і довести його обсяг до 2 млрд. лей (близько 670 млн. дол. США). Мінімальний рівень обов'язкового резервування Національним банком Румунії вважається основним важелем у протидії інфляції. Рішення НБР діятиме з 24.11.2008 р. до 23.12.2008 р.
 
 
***
08-15.11.2008 р. Міністерством економіки та фінансів Румунії розроблено проект бюджету на 2009 р. Керівництво Румунії вживає активні заходи для забезпечення стабільності внутрішньо економічної ситуації в умовах фінансової кризи. Проте, румунські органи влади відзначають початок суттєвого впливу світової фінансової кризи на базові галузі економіки країни.
 
Зокрема, згідно з раніше анонсованими даними, підприємство «Дачіа Пітешть» з огляду на ситуацію, яка складається, планувало припинити роботу протягом листопада на 4 дні. Проте у зв’язку із загостренням ситуації, зменшенням продажу автомобілів «Логан» на 30%, керівництво концерну Рено прийняло рішення щодо призупинки роботи румунського підприємства на 21 добу в період з 20 листопада по 7 грудня 2008 р. У даний період близько 9 тис. робітників заходитимуться у вимушеній відпустці, під час якої отримуватимуть 80% від заробітної плати.
 
Складною залишається ситуація довкола діяльності румунських підприємств металургійної промисловості, зокрема концерну Arcelor Mittal. На даний час через зменшення попиту на свою продукції, підприємство Arcelor Mittal Галаць зменшує виробництво на 30%. Разом з цим, згідно із завами керівництва підприємства Arcelor Mittal Хунедоара, у зв’язку із негативними тенденціями, які фіксуються останнім часом у металургійній галузі, підприємство буде зупинено на два місяця, починаючи з 15 листопада ц.р. Згідно із повідомленнями керівників підприємств, працівники будуть відправлені у вимушені відпустки із збереженням 75% заробітної плати.
 
Поряд з цим, підприємство Arcelor Mittal Яси зменшує виробництво на 50% протягом найближчих двох місяців. 40% працівників підприємства протягом даного періоду будуть періодично працювати по 10 днів і 10 днів знаходитимуться у відпустці.
 
Також зафіксовані великі втрати підприємств хімічної галузі, виробництво паперу та целюлози, зокрема:
- компанія з виробництва паперу «Ambro Suceava» за 9 місяців ц. р. зареєструвала зменшення виробництва на 57,5%;
- у зв’язку з подорожчанням цін на нафтопродукти, а також нестабільність на міжнародних фінансових ринках, хімічний комбінат «Олтхім» зареєстрував за січень-вересень ц. р втрати на суму 7,5 млн. євро.
 
 
***
12.11.2008 р. З метою забезпечення умов стабілізації ситуації Урядом Румунії затверджений Антикризовий План заходів з метою зниження впливу міжнародної фінансової кризи на економіку Румунії. Це перше урядове рішення щодо мінімізації впливу міжнародної кризи, та свідчить про офіційне визнання того, що світова криза почала впливати на основні галузі Румунії, в той час коли нещодавно румунські органи влади оптимістично повідомляли, що останні події на міжнародних фінансових ринках не впливатимуть на економіку Румунії.
 
Серед основних заходів є:
  • збільшення бюджетних видатків на будівництво соціальних житлових будинків;
  • надання державних субвенцій на компенсацію іпотечного кредитування;
  • звільнення від оподаткування реінвестованих дивідендів;
  • виділення 500 млн. євро у 2009 році в рамках програми «Фермер», з метою стимулювання інвестицій в сільському господарстві;
  • надання дотації роботодавцям в сумі 1000 євро за створення кожного нового робочого місця;
  • збільшення державної допомоги майже на 1 млрд. на 2009 рік;
  • зменшення внесків до фонду обов’язкового соціальне страхування на 10%;
  • скасування податку за перше реєстрацію нових транспортних засобів.
 
З цією метою буде створена відповідна Наглядова Комісія, яка займатиметься моніторингом економічної діяльності різних галузей промисловості в тому числі машинобудівну та металургійну промисловість. План передбачає виділення з Державного бюджету на реалізацію заходів 10 мільярдів євро упродовж наступних 4 років.
 
Головними напрямами антикризового плану уряду є, стимулювання створення робочих місць. Таким чином компанії мають отримати по 1000 євро за кожне новостворене місце праці для безробітних, зареєстрованих в регіональному центрі зайнятості. Великі інвестори, котрі вкладають в Румунії щонайменше 100 мільйонів євро та створюють понад 500 нових робочих місць, отримають до 50 мільйонів євро у вигляді державної допомоги.
 
У податковій сфері, уряд обіцяє зменшити на 10% внески до фонду соціального страхування, 5% знижки з 1 січня 2009 року тим, хто вчасно сплачує податки та звільнення від сплати податку на реінвестовані дивіденди. План передбачає й надання допомоги банківській системі. Таким чином, статутний фонд Ощадбанку, єдиного в Румунії державного банку, буде збільшений на 250 млн. євро, кошти, що будуть спрямовані на підтримку малого та середнього підприємництва та сільського господарства, а через ЕксімБанк уряд намагається підтримати експортерів серед підприємств малого і середнього бізнесу.
 
 
***
14.11.2008 р. Американська компанія General Electric (GE), яка на даний час інвестувала в Румунії 800 млн. доларів США, переглянула плани щодо обсягів інвестування в економіку країни на найближчу перспективу (2009-2010 роки) у розмірі 100 млн. доларів США. На думку Президента «GE International» те, що відбувається у електротехнічні галузі є безпрецедентним за останні 30 років. На думку бізнесмена фінансові потоки спрямовуються далеко від галузей, де вони є абсолютно необхідними, що, безумовно, відіб'ється негативно на стані економіки.
 
 
***
17.11.2008 року відбулось засідання Уряду Румунії, в ході якого обговорювались питання реалізації антикризового плану. За результатами, Прем’єр-міністр К. П. Теричану доручив профільним Міністерствам, які задіяні у впровадженні плату, розробити в термін до кінця листопада, всі необхідні для цього нормативні акти, які увійдуть у силу з 1 січня 2009 р.
 
З приводу даного Плану регіональний представник МВФ у Румунії та Болгарії Х. Фернандес зазначив, що урядовий план є лише передвиборчою риторикою, а не антикризовою стратегією, він не визначає джерел фінансування, реалізація його положень щодо фіскального послаблення може призвести до зростання дефіциту бюджету понад 3 %.
 
 
***
25.11.2008 р. За даними Міністерства економіки та фінансів у першій половині листопада до державного бюджету надійшло на 20% менше коштів, тобто на 1,7 млрд. лей (480 млн. євро), ніж за аналогічний періоді 2007 року. За десять місяців поточного року на 30 % збільшились надходження до державного бюджету, у порівнянні з аналогічним періодом 2007 року. За оцінкою фахівців Міністерства причиною зазначеного явища стало зниження економічної активності суб'єктів підприємницької діяльності в умовах негативного впливу світової фінансової кризи на економіку країни.
 
 
***
27.11.2008 р. Загальна сума депозитів у румунських банках знизилась на 3,3 % у жовтні ц.р., що складає 1,3 млрд. євро. В основному зменшення відбулось за рахунок вкладів юридичних осіб, що пов'язано у першу чергу з дефіцитом ліквідності та зменшенням обсягів кредитування економіки.
 
 
***
28.11.2008 р. Згідно оприлюднених даних, вперше за останні сім років у Румунії не буде прийнято бюджету у зазначений законодавством термін. Це зумовлено тим, що у зв’язку з проведенням 30.11.2008 р. Парламентських виборів, до 20 грудня ц.р. малоймовірним є створення нового Уряду та можливість перегляду ним проекту бюджету на 2009 р.
 
Основні макроекономічні показники, які містить існуючий проект державного бюджету країни на 2009 рік, істотно відрізняються від прогнозів румунських та закордонних аналітиків. Так, проектом передбачено зростання ВВП на 6 %, бюджетний дефіцит прогнозується не вище ніж 2 %, зростання заробітної плати на рівні 9,7 % та обмінний курс - 3,6 лея за один євро.
 
Прогнози аналітиків визначають зазначені показники на рівні ВВП +1,7-3%, бюджетний дефіцит 5-7 %, зростання заробітної плати також є проблематичним і обмінний курс 3,7-3,8 лея за один євро.
Новий парламент розпочне свою роботу 15 грудня і навряд чи до кінця року є можливим створення уряду та затвердження бюджету.
 
Фахівці світового банку не беруться прогнозувати навіть тенденцію економіки Румунії, тобто чи буде незначне її зростання, чи рецесія. Рекомендаціями світового банку є вжиття заходів, які необхідні при негативному розвитку подій.
 
 
***
02.12.2008 р. Голова Національного банку Румунії (НБР) заявив на прес-конференції, що за оцінкою аналітиків НБР економічне зростання у 2009 році буде на рівні 3-6%. На його думку рівень економічної зростання та стабільності румунської економіки залежить від двох факторів: результатів парламентських виборів від 30.11.2008 р. та складу нового Уряду, а також наслідків впливу світової фінансової кризи на економіку країни. Він відмітив, що прогнози різних економічних установ відрізняються, зокрема Національна комісія з прогнозу Румунії вважає, що економічне зростання в Румунії буде на рівні 6%, НБР – 3-6%, Банк ВСР – 4,4%, Райфазен Банк – 4%, Financial Grup – 2,5%, румунські рейтингові агентства – 0,3%.
 
 
***
03.12.2008 р. Румунський енергетичний комплекс Ровінарь, незважаючи на окремий негативний вплив на енергетичний сектор Румунії, має намір реалізувати ряд інвестиційних проектів на території країни на загальну суму 110 млн. євро. Для цього енергетична компанія взяла кредит у UniCredit Tiriac Bank в розмірі 77,5 млн. євро, інші 32,5 млн. євро будуть виділені з власного бюджету. За словами генерального директора компанії інвестиції будуть залучені у розвиток комплексу, 70% з яких спрямовуватимуться на проекти з захисту довкілля. Він зазначив, що дане рішення було прийнято з урахуванням наявності 6% прибутку за 10 місяців ц.р. та прогнозами фахівців щодо перспективи розвитку галузі на найближчі 5 років.
 
 
***
Згідно з прогнозами румунських економістів, вплив світової кризи у 2009 році буде відчутний для румунської національної валюти – лея. Негативні тенденції у економіці Румунії, зокрема в промисловості, зумовлять здешевлення лея по відношенню до євро. Найбільш оптимістичні прогнози, які оприлюднені провідними банками країни, свідчать, що обмінний курс на міжбанківському ринку становитиме 4,33 лей/євро. Зазначене може негативно вплинути на прогнозований рівень інфляції та підвищення цін на основні групи товарів першої необхідності.
 
 
***
04.12.2008 р. В рамках реалізації заходів з мінімізації негативних ефектів світової кризи, керівництво найбільшого в Румунії теплоенергетичного комплексу «Турчень» прийняло рішення про відправлення на пенсію більш ніж 400 працівників. Загальна кількість працюючих на підприємстві складає 3910 осіб.
 
За даними Національної асоціації експортерів та імпортерів Румунії у зв’язку із негативним впливом фінансової кризи на експортноорієнтовані галузі промисловості країни, за першу декаду листопада 2008 року румунський експорт за межі ЄС знизився на 50% у порівнянні з першою декадою жовтня ц.р. Це зумовлено зменшенням попиту на експорт румунської продукції до основних країн-партнерів, які імпортують румунські товари. Зазначається, що в період січень-вересень 2008 р. дефіцит торговельного балансу збільшився на 11,7% у порівнянні з аналогічним періодом 2007 р. і сягнув 13,66 млрд. євро.
 
Прогнозується, що дана негативна тенденція призведе до того, що більшість малих підприємств, які задіяні у виробництві допоміжної продукції до базових експортноорієнтованих підприємств призупинять власне виробництво. В результаті, за оцінкою експертів Асоціації, в період до середини 2009 року без роботи залишаться близько 300 тис. працівників, які задіяні у сфері малого та середнього бізнесу в експртноорієнтованих галузях.
 
 
***
12.12.2008 р. За даними представників австрійської компанії Voestalpine, рішення щодо можливого початку проекту будівництва металургійного комбінату в регіоні Чорного моря буде прийнято протягом 2010-2011 рр. у зв’язку із негативним впливом фінансової кризи на ЄС та нестабільністю ринку металопродукції. На даний час відповідні меморандуми про можливу реалізацію даного проекту підписані з Румунією, Болгарією, Україною та Туреччиною.
 
 
***
15.12.2008 р. За даними Національного інституту статистики Румунії за десять місяців ц.р. дефіцит торгівельного балансу Румунії збільшився на 10,9% і становив14,437 млрд. євро. Зазначене відбулось в основному за рахунок збільшення дисбалансу у сфері надання туристичних послуг.
 
Протягом 10 місяців 2008 р. обсяг залучених прямих іноземних інвестицій становив 8,157 млрд. євро, що на 37,4% більше ніж за аналогічний період 2007 р. Зовнішній борг країни на середній та довгостроковий період збільшився за даний період на 27,7% і становив 49,1 млрд. євро (в кінці 2007 р. зовнішній борг Румунії становив 38,45 млрд. євро).
 
 
***
17.12.2008 р. Металургійний комбінат Арселор Мітал збільшив обсяг фінансової допомоги тим працівниками які будуть направлені у технічну відпустку або звільненні у зв’язку із зменшенням обсягів виробництва, що стало наслідком негативного впливу фінансової кризи. Зокрема, за умов звільнення, працівники отримують одноразову фінансову допомогу в межах 10 000 до 25 000 лей (від 3 000 до 6 000 євро.). Також вони отримують щомісячно протягом двох років заробітну плату на рівні той яку працівник отримував в останній місяць до звільнення.
 
 
***
19.12.2008 р. З метою мінімізації негативних наслідків впливу кризи на автомобілебудівну галузь Румунії, провідні компанії «Ford» та «Renault», які працюють на румунському ринку, звернулись до Уряду країни з проханням гарантувати їх кредитування в розмірах відповідно на 100 млн. євро та на 410 млн. євро, які вони планують отримати в Європейському інвестиційному банку. Питання на даний час знаходяться на розгляді Уряду. Разом з цим, на думку Прем'єр-міністра К. П. Теричану, Уряд також може розглянути можливість надання гарантій австрійській компанії «Voestalpine», якщо вона приймє рішення щодо реалізації інвестиційного проекту з будівництва металургійного комбінату в Румунії (вартість проекту понад 5,5 млрд. євро).
 
 
***
22.12.2008 р. Профспілки комбінату «Азомуреш», одного з найбільших хімічних підприємств Румунії, звернулись до повітової ради повіту Муреш з вимогою про ініціювання перед центральними органами влади країни введення окремих обмежень на імпорт українських мінеральних добрив для сільського господарства. За словами представників румунського підприємства зазначене зумовлено наявністю на румунському ринку «значного обсягу дешевих імпортованих українських добрив, які не відповідають європейським стандартам». Разом з цим з урахуванням значного негативного впливу фінансової кризи на хімічну промисловість Румунії та зменшенням попиту на її продукцію, існування значної недобросовісної конкуренції негативно впливає на румунського виробника. Тому, для захисту власного виробника на внутрішньому ринку профспілки «Азомуреш» вимагають введення додаткових митних податків на імпорт українських добрив.
 
 
***
24.12.2008 р. Найбільший виробник алюмінію у Південно-Східній Європі комбінат «Алро Слатіна» передбачає зниження обсягів виробництва на 50 %. Очікується також зменшення на 50% кількості працюючих, що складає 1200 осіб. «Алро Слатіна» є другою з великих компаній Румунії після «Інтер Агро» (виробник мінеральних добрив), які повідомляють про такі значні зниження обсягів виробництва та скорочення кількості працюючих («Інтер Агро» передбачає відправити у відпустки до 5000 працюючих). 23.12.2008 профспілки комбінату організовують мітинг, на якому працівники даного підприємства вимагають вжиття новим Урядом невідкладних заходів з захисту підприємства та забезпечення умов відновлення виробництва.
 
 
***
29.12.2008 р. Румунський виробник автомобілів «Дачіа» досяг найнижчого рівня продажу автомобілів на румунському ринку, що становить тільки 25% (до цього румунський виробник займав одне з провідних місць – понад 50%). За словами віце-президента компанії «Дачіа Пітешть» Константина Строє, на даний час ситуація, яка склалась в Румунії, зумовлена відміною в період 1.07-15.12.2008 р. податку на першу реєстрацію, що призвело до значного збільшенням імпорту до країни автомобілів second-hand.
 
 
***
В ході першого засідання нового Уряду Румунії за участю Президента Т. Бесеску, основним питанням для обговорення було проект бюджету на 2009 рік. На даний час базовим аспектом, який підлягає корегуванню є стаття щодо бюджетних витрат. Разом з цим, за словами Міністра фінансів Г. Поджеа залишатимуться без змін обсяги фондів для співфінансування інфраструктурних інвестиційних проектів. За його словами бюджет базується на наступних основних макроекономічних показниках: економічне зростання -3,5%; інфляція – 5%; ВВП – 584 млрд. лей; бюджетний дефіцит 1,7% від ВВП; мінімальна заробітна плата – 600 лей.
 

 

Подібна інформація про інші країни  
Австрія Азербайджан Алжир Аргентина Бельгія Білорусь Болгарія Боснія і Герцеговина Бразилія Великобританія В`єтнам Греція Грузія Естонія Єгипет ЄС Ізраїль Індія Ірак Іран Ісландія Іспанія Італія Йорданія Казахстан Канада Киргизстан Китай Кіпр Куба Кувейт Латвія Литва Ліван Лівія Македонія Малайзія Мальта Марокко Мексика Молдова Нідерланди Німеччина ОАЕ Південна Корея Польща Португалія Росiя Румунія Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сінгапур Словаччина Словенія США Таджикистан Туніс Туреччина Туркменістан Угорщина Узбекистан Україна Фінляндія Франція Хорватія Чехія Чорногорія Швейцарія Швеція Японія
Інші документи по цій країні  
Будівництво Валюта Довідкова інформація Економічне співробітництво Економічні новини Енергоносії Законодавство у сфері ЗЕД Захист внутрішнього ринку ЗЕД Інвестиції Кон’юнктура ринків Макроекономічні показники Митно-тарифне регулювання Міжурядова комісія Мінеральна сировина Нетарифне регулювання Товари агропромислового комплексу Товари кольорової металургії Товари легкої промисловості Товари хімічної промисловості Товари чорної металургії Транспорт Фінансові послуги

 
Підписка на оновлення  

Українські експортери
ДИСКАВЕРИ БУРОВОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (УКРАИНА), ООО
ул. Яворницкого, 41, г. Стрий, Львовская обл.
НЕПТУН, ООО
3-ий пер. Шевченка, 3, с. Б. Дальник, Беляевский район, Одесская область
КРАСОТА И ЗДОРОВЬЕ, ООО
ул. Сомовская, 12 Б, Харьков
КРИСТАЛЛ, ВИННИЦКИЙ ЗАВОД, ДП
ул. 600-летия, 21, г. Винница
Експортоспроможна продукція
KSG АGRO, ХОЛДИНГ
Туши и полутуши свиные

ТЕХНОТОН-ЛУГАНСК, ООО
Нить полипропиленовая мультифиламентная

КАЛИБР, ООО
Болты

Комерційні пропозиції
ФАРМАЦЕВТИЧНА КОМПАНІЯ "БАЄР АФЛАК"
Компанія зацікавлена в реалізації фармацевтичної прощукції в Україні

DOMESTAV, LTD.
Компанія зацікавлена в експорті ламелей для каркасу ліжка зі смереки, ялини, сосни, тополі або вільхи. ...

MIVINA S.R.O.
MIVINA s.r.o. зацікавлена в поставках з України: сантехніки, керамічної плитки, покрівельних матеріалів, ...

Тендери за кордоном
Бововняний очіс
Security Paper Mill India

Відбор компаній для проведення незалежних сертифікації та інспектування прибережних проектів
Oil and Natural Gas Corporation Ltd.

Аукціон на право користування надрами родовища кам'яного вугілля "Ташкумирське"
Держкомітет промисловості, енергетики та надрокористування Киргизької республіки