Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Державна підтримка
українського експорту
Укр | Eng | Рус
Польща
Перелік країн
Контакти диппредставництв
Довідка про країну
Економічне співробітництво

Огляд економіки

Торговельно-економічні відносини

Торговельні обмеження

Кон’юнктура ринків
Товарообіг з Україною

Дані країни перебування

Дані Держкомстату

Торгівля послугами

Правові питання

Угоди з Україною

Законодавство країни перебування

Міжурядова комісія

Про МК та її склад

Пошук партнера

Комерційні пропозиції від фірм в країні перебування

Торги/тендери в країні перебування

Міжнародні бізнес-події

Інвестиційне співробітництво

Аналіз інвестиційного співробітництва

Галузеві об’єднання
Корисні посилання
Відгуки про Портал
Полтавська обласна державна адміністрація
«Структура сайту влаштовує, інформація доступна для зацікавлених користувачів, функціональні можливості сайту відповідають потребам»

Украинские нефтепродукты
Соціально-економічна ситуація в Польщі (станом на 26.02.2009)  
Параметри: Економічні новини

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ В РЕСПУБЛІЦІ ПОЛЬЩА (2026 ЛЮТОГО 2009 Р.)
 
 
Огляд польської преси
 
У польському Сеймі відбулись дебати на тему фінансової кризи
 
Прем’єр-міністр Республіки Польща (РП) Дональд Туск під час дебатів у польському Сеймі закликав до якнайшвидшого прийняття спільного рішення в справі визначення конкретної дати приєднання Польщі до зони євро. Дональд Туск вважає, що потрібно продемонструвати солідарність політичних сил Польщі щодо цього питання, оскільки в іншому випадку Польща буде переживати проблеми з фінансуванням дефіциту державного бюджету, який деякі політичні сили Польщі хочуть збільшувати.
 
Голова партії «Право і справедливість» Ярослав Качинський заявив, що готовий співпрацювати з Урядом РП, якщо в Польщі будуть реалізовуватись такі підходи, які вибрав «увесь світ», підкреслюючи, що таким підходом є вищі витрати держави, а звідси й вищий дефіцит державного бюджету.
 
Прем’єр-міністр Дональд Туск під час засідання Сейму також зауважив, що незважаючи на кризу, Польща у 2009 р. стане «найбільшим будівельним майданчиком в Європі». Якщо йдеться про 2008-2009 роки, то Уряд РП планує витрати на будівельні цілі в сумі 40-60 млрд. злотих (10,8 – 16,2 млрд. дол. США).
 
Дональд Туск оголосив, зокрема, про інвестиції на будівництво доріг, газового порту, а також про інвестиції для сфери відновлюваної енергетики. Сума запоруки Державного фонду з питань охорони навколишнього середовища складає 1,5 млрд. злотих (0,40 млрд. дол. США).
 
Міністр фінансів РП Яцек Ростовський, у свою чергу, також переконував депутатів Сейму РП у тому, що швидше приєднання Польщі до зони євро, а також стабільна державна фінансова сфера є єдиним виходом у кризовій ситуації. Міністр фінансів також пояснив, що держави, які мають проблеми у банківській системі, з низьким рівнем відсотку державних облігацій можуть дозволити собі збільшувати рівень дефіциту державного бюджету.
 
За словами Ростовського, Польща повинна раціонально обмежувати свої витрати. Збільшуючи дефіцит, Польща може потрапити у ситуацію, в якій опинилась Угорщина, тобто потрапити в пастку заборгованості.
 
Проте, аргументи Міністра фінансів РП не переконали депутатів опозиції. Заступник голови партії «Право і справедливість» Олександра Наталі-Свят звернула увагу на те, що багато країн приймає рішення збільшувати витрати бюджету для того, щоб допомогти промисловій галузі.
 
Уряд РП планує також допомогти особам, які втратили роботу, у сплаті їхніх кредитів за помешкання. Таку позицію Прем’єр-міністр Дональд Туск також представив під час засідання Сейму. На думку Дональда Туска безробітні повинні отримати допомогу у фінансуванні кредиту максимально протягом року. Фінансові ресурси для такої допомоги братимуться з Фонду праці, який підпорядковується Міністерству соціальної політики і праці РП.
 
Заплановані витрати Фонду праці на 2009 рік становлять 9 млрд. злотих (2,43 млрд. дол. США), з них близько 3,73 млрд. злотих (1,01 млрд. дол. США), що становить 42% усіх витрат, призначені для виплати передпенсійної допомоги.
 
Водночас, Закон РП «Про порядок працевлаштування та принципи роботи ринку праці» від 20 квітня 2004 року не передбачає фінансування кредитів на помешкання, які сплачують безробітні особи. Передбачається, що до закону будуть внесені зміни у розрізі структури запланованих витрат, а на менш стратегічні програми Фонду буде виділятись менша сума.
 
 
Рада з питань грошової політики планує знизити процентні ставки
 
Рада з питань грошової політики (РГП) планує знизити процентні ставки приблизно на 0,5% (у т.ч. головну процентну ставку - з 4,25% до 3,75%) або зменшити обов’язковий резерв. Причиною такого рішення РГП є зниження рівня показників росту промислової продукції, майже на 20% зниження рівня польського експорту, а також низький рівень працевлаштування і підвищення рівня безробіття у січні ц.р.
 
На думку економістів, головна процентна ставка НБ РП знизиться і становитиме 3,0%. За словами експертів, зниження головної процентної ставки може відбутись також й у наслідку послаблення польського злотого.
 
 
Слабкий злотий стає причиною підвищення цін на бензин
 
Польські експерти вважають, що наслідки слабкого польського злотого відображаються у підвищенні цін на бензин.
 
На сьогоднішній день у деяких регіонах Польщі за літр 95-го бензину потрібно заплатити майже 4,0 злотих, у той час коли середня ціна за бензин по країні складає 3,88-3,9 злотих. Водночас, на початку січня ц.р. ціна бензину була на 0,54-0,56 грошів нижчою.
 
Машинне масло дорожчає повільніше і коштує в середньому 3,65 злотих, тобто на 30 грошів дорожче, ніж на початку 2009 р.
 
Представник фірми E-petrol Шимон Арашкевич вважає, що підвищення цін на бензин пояснюється введенням в Польщі вищих ставок акцизного збору на бензин, ніж на машинне масло.
 
 
 
 
Польські банки зацікавлені у купівлі державних облігацій, а не у пропонуванні кредитів польським фірмам
 
За словами Голови НБ РП, ще у грудні минулого року банк підготувався до можливого зниження суми обов’язкового резерву. Такий розвиток подій відповідає іншим банкам, для яких зменшення рівня обов’язкового резерву (банки змушені зосереджувати в НБ РП частину зібраних депозитів) з 3,5 до 2% (такий рівень ставки мають країни ЄС) означає появу додаткових мільярдів злотих.
 
У випадку, якщо Рада з питань грошової політики вирішить знизити ставку до 2%, то до банків потрапить понад 9 млрд. злотих.
 
На сьогоднішній день банки зосередили свої фінансові ресурси в НБ РП в рамках обов’язкового резерву на суму близько 24 млрд. злотих. На думку Даріуша Філара, члена Ради з питань грошової політики, Рада може прийняти рішення про поступове зниження ставки обов’язкового резерву, не до рівня 2%, а наприклад з 3,5% до 2,75% або 2,5%.
 
Члени Ради вважають доречним, якщо б додаткову готівку банки призначили для виплати кредитів для польських фірм. Натомість, польські банки зацікавлені скоріше у купівлі державних облігацій, а також у зосередженні фінансових ресурсів в НБ РП, аніж у наданні кредитів фірмам через погіршення кредитної спроможності фірм.
 
 
Національний банк РП та Міністерство фінансів РП продають державні векселі польським банкам
 
На минулому тижні НБ РП продав 7-денні векселі за 13,5 млрд. злотих. Попит на векселі перевищив 26 млрд. злотих.
 
Польські банкіри були здивовані рішенням НБ РП, який не прийняв усіх пропозицій від банків. У результаті, банки зосередили на рахунку НБ РП 7,5 млрд. злотих з процентною ставкою 2,75%. Натомість, цього тижня банки купили у Міністерства фінансів РП 52-тижневі державні векселі на суму 2,4 млрд. злотих, проте були готові заплатити навіть 7 млрд. злотих.
 
Серед можливих заходів НБ РП, які повинні заохотити польські банки до збільшення рівня надавання кредитів фірмам, передбачається також зниження депозитної ставки з 2,75% до 0 %.
 
За словами голови Союзу польських банків Кшиштофа Петрашкевича, банки формують собі т.зв. «фінансову подушку» (купівля облігацій), яка застерігає їх від різних непередбачуваних обставин. На думку директора польського банку PekaoS.A., надмірне наповнення фінансового ринку готівкою може стати початком процесу кредитування.
 
Якщо Рада з питань грошової політики знизить ставку обов’язкового резерву на 0,5% або на 0,75%, то ефект такої політики не буде відчутним. За словами заступника голови банку BPH Мірослава Бонєцкого, звільненні з НБ РП фінансові ресурси будуть використовуватись окремими банками, виходячи з власної оцінки економічної ситуації в країні.
 
Чи польська економіка переживає перші прояви економічної рецесії?
 
За даними Головного статистичного управління РП, приріст роздрібної торгівлі в Польщі станом за січень 2009 р. становить лише 0,8% (в сталих цінах) і 1,3% (в поточних цінах) у порівнянні з даними станом на початок 2008 р.
 
Провідний економіст BusinessCentreClubСтаніслав Гомулка вважає, що головна причина такого приросту може полягати у несприятливій морозній погоді, проте вже зараз можна стверджувати, що польська економіка переживає перші прояви економічної рецесії.
 
Головне статистичне управління РП прогнозує, що рівень ВВП за результатами IVкварталу буде нижчим, ніж прогнозувалось раніше, і складатиме 1,5 – 2%[1].
 
За результатами січня 2009 р. продовжує значно знижуватись рівень продажу автомобілів і мотоциклів (на 24,6% річних), а також пального (на 11,5%).Рівень споживання споживчих товарів, напоїв і тютюнових виробів зріс на 1,4%, рівень продажу одягу і взуття зріс на 28,1%, а рівень продажу фармацевтичних виробів - на 15,3%.
 
Головне статистичне управління РП підтвердило також попередні дані Міністерства праці РП щодо рівня безробіття у січні 2009 р., яке зросло на 1% і становить 10,5%. До департаментів з питань працевлаштування звернулось майже 147 тис. безробітних.
 
 
У Польщі спостерігається пожвавлення у наданні іпотечних кредитів
 
За даними Національного банку РП станом за січень 2009 р. вартість наданих іпотечних кредитів підвищилась на 10,95 млрд. злотих. На думку економістів, пожвавлення щодо надання іпотечних кредитів є результатом послаблення злотого.
 
У Польщі більшість іпотечних кредитів, які видаються в іноземній валюті, найчастіше прикріплюються до швейцарської валюти. У 2008 р. кредити у франках становили близько 80% від загальної суми наданих кредитів.
Водночас, станом на кінець грудня 2008 р. франк коштував 2,75 пол. злотих, а станом на кінець січня 2,99 пол. злотих. На сьогоднішній день швейцарська валюта зміцнилась до рівня 3,33 пол. злотих.
 
На думку експертів, таку ситуацію можна пояснити відпливом іноземних інвестицій з регіону Центрально-Східної Європи і масовим продажем місцевих валют. На думку економістів, польський злотий залишатиметься слабким з огляду на євро (а також швейцарський франк) протягом декілька місяців, а пізніше буде помітно зміцнюватись.
 
За підсумками 2008 р. вартість іпотечних кредитів зросла на 81 млрд. злотих. За підсумками з грудня 2007 р. до грудня 2008 р. портфель іпотечних кредитів зріс понад 76 млрд. злотих.
 
Вартість т.зв. небезпечних іпотечних кредитів (кредити, які не сплачуються понад чотири місяці) складає майже 1,9 млрд. злотих, водночас, вартість небезпечних валютних кредитів становить майже 740 млн. злотих.
 
 
У Польщі зростає дефіцит державного бюджету
 
Дефіцит державного бюджету Польщі може сягнути, за підсумками лютого 2009 р., до рівня 7-8 млрд. злотих.
 
На думку економістів, у такій ситуації Уряд РП повинен підвищити пенсійний податок, оскільки ситуація з 2008 р., коли в державному бюджеті до кінця травня спостерігався надлишок, вже не повториться.
 
Рівень надходжень від сплати податку на додану вартість зменшується. За оцінкою економістів, доходи зі сплати акцизного збору, а також від податку з фізичних осіб, можуть бути нижчими приблизно на 0,5 млрд. злотих.
 
Водночас, враховуючи те, що рівень безробіття в Польщі зріс до 10,5%, тобто з’явилось понад 160 тис. безробітних осіб протягом одного місяця, рівень надходжень до державного бюджету зі сплати податку від фізичних осіб також знижується.
 
На думку експертів, надходження від сплати податку до державного бюджету можуть бути на 25 млрд. злотих нижчими від запланованих.
 
 
У Польщі головна процентна ставка складає 4%
 
На думку економістів, зниження головної процентної ставки до рівня 4% пояснюється послабленням злотого. Передбачується, що Рада з питань грошової політики РП може знизити головну процентну ставку НБ РП навіть до рівня 2,25%.
 
За словами Анджея Славінського з Ради з питань грошової політики, зниження рівня головної процентної ставки могло бути стрімкішим, якщо б не було спекуляції з боку інвесторів по відношенню до злотого.
 
Натомість, на думку економіста Ришарда Петру, знижка процентної ставки на 0,25% не може бути настільки відчутною, оскільки присутні спекуляції інвесторів на злотому.
 
 
Уряд РП планує допомагати сплачувати іпотечні кредити безробітним
 
Таким чином, Уряд РП планує щомісячно доплачувати безробітним 500-1200 злотих для сплати іпотечних кредитів. Допомога Уряду РП буде носити характер позики, яку потрібно буде сплатити протягом 10-15 років без сплати відсотків.
 
Уряд РП не планує вводити обмеження щодо величини помешкання взятого під кредит, проте є очевидним, що допомога у сумі 1200 злотих не зможе покрити великої суми кредиту. За оцінками Уряду РП близько 80 тис. осіб зможе отримати таку кредитну допомогу.
 
За словами Прем’єр-міністра РП Дональда Туска, на виплату кредитної допомоги потрібно знайти 300-400 млн. злотих на рік. Фонд праці РП може запропонувати лише 3,5 млн. злотих вільних коштів.


[1]Головне статистичне управління РП оприлюднить інформацію щодо основних показників економічного росту Польщі за IVквартал 2008 р.2 березня 2009 р.
Подібна інформація про інші країни  
Австрія Азербайджан Алжир Бельгія Білорусь Боснія і Герцеговина Бразилія Великобританія В`єтнам Греція Грузія Естонія Єгипет ЄС Ізраїль Індія Ірак Іран Іспанія Італія Йорданія Казахстан Канада Китай Кувейт Литва Ліван Лівія Македонія Марокко Молдова Нідерланди Німеччина ОАЕ Південна Корея Польща Португалія Росiя Румунія Сенегал Сербія Сирія Словаччина Словенія США Таджикистан Туніс Туркменістан Угорщина Узбекистан Україна Фінляндія Франція Хорватія Чехія Чорногорія Швеція Японія
Інші документи по цій країні  
IT та телекомунікації PR та реклама Будівництво Валюта Вироби з чорних та інших некоштовних металів Географічне розташування Державний устрій Довідкова інформація Економічне співробітництво Економічні новини Енергоносії Законодавство у сфері ЗЕД Захист внутрішнього ринку ЗЕД Інвестиції Інформаційно-аналітичні послуги Інші послуги Консалтингові послуги Кон’юнктура ринків Макроекономічні показники Митно-тарифне регулювання Міжурядова комісія Населення Нетарифне регулювання Святкові дні Страхування Товари агропромислового комплексу Товари кольорової металургії Товари легкої промисловості Товари фармацевтичної промисловості Товари хімічної промисловості Товари целюлозно-паперової промисловості та друкована продукція Товари чорної металургії Транспорт Транспортне машинобудування Транспортно-експедиційні послуги Туризм Фінансові послуги

 
Підписка на оновлення  

Українські експортери
ДИСКАВЕРИ БУРОВОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (УКРАИНА), ООО
ул. Яворницкого, 41, г. Стрий, Львовская обл.
НЕПТУН, ООО
3-ий пер. Шевченка, 3, с. Б. Дальник, Беляевский район, Одесская область
КРАСОТА И ЗДОРОВЬЕ, ООО
ул. Сомовская, 12 Б, Харьков
КРИСТАЛЛ, ВИННИЦКИЙ ЗАВОД, ДП
ул. 600-летия, 21, г. Винница
Експортоспроможна продукція
KSG АGRO, ХОЛДИНГ
Туши и полутуши свиные

ТЕХНОТОН-ЛУГАНСК, ООО
Нить полипропиленовая мультифиламентная

КАЛИБР, ООО
Болты

Комерційні пропозиції
ФАРМАЦЕВТИЧНА КОМПАНІЯ "БАЄР АФЛАК"
Компанія зацікавлена в реалізації фармацевтичної прощукції в Україні

DOMESTAV, LTD.
Компанія зацікавлена в експорті ламелей для каркасу ліжка зі смереки, ялини, сосни, тополі або вільхи. ...

MIVINA S.R.O.
MIVINA s.r.o. зацікавлена в поставках з України: сантехніки, керамічної плитки, покрівельних матеріалів, ...

Крамниця-А
Тендери за кордоном
Бововняний очіс
Security Paper Mill India

Відбор компаній для проведення незалежних сертифікації та інспектування прибережних проектів
Oil and Natural Gas Corporation Ltd.

Аукціон на право користування надрами родовища кам'яного вугілля "Ташкумирське"
Держкомітет промисловості, енергетики та надрокористування Киргизької республіки