Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Державна підтримка
українського експорту
Укр | Eng | Рус
ЄС
Перелік країн
Контакти диппредставництв
Довідка про країну
Економічне співробітництво

Огляд економіки

Торговельно-економічні відносини

Торговельні обмеження

Кон’юнктура ринків
Товарообіг з Україною

Дані країни перебування

Дані Держкомстату

Торгівля послугами

Правові питання

Угоди з Україною

Законодавство країни перебування

Міжурядова комісія

Про МК та її склад

Пошук партнера

Комерційні пропозиції від фірм в країні перебування

Торги/тендери в країні перебування

Міжнародні бізнес-події

Інвестиційне співробітництво

Аналіз інвестиційного співробітництва

Галузеві об’єднання
Корисні посилання
Відгуки про Портал
УКРАВТОПРОМ, Асоціація автовиробників України
«Асоціація підтримує створення порталу вітчизняних експортерів у мережі Інтернет, що безумовно буде сприяти поширенню конкурентоспроможної продукції українського виробництва на міжнародній арені»

Украинские нефтепродукты
Соціально-економічна ситуація в Республіці Польща (станом на 05.03.2009)  
Параметри: Інвестиції, Макроекономічні показники, Валюта, Економічне співробітництво, Економічні новини, Енергоносії, Фінансові послуги

 

Соціально-економічна ситуація в Республіці Польща (27 лютого – 05 березня 2009 р.)
 
(За даними польської преси)
 
 
Фінансова допомога для Польщі
 
За результатами 2008 р. Польща отримала з бюджету ЄС 7,4 млрд. євро, суму дещо меншу, ніж у 2007 р.
 
Допомога призначена для здійснення інвестицій, а також для безпосередніх доплат агропромисловому сектору Польщі.
 
У результаті, внески Польщі до бюджету ЄС збільшились з 2,8 до 3,4 млрд. євро.
 
На думку експертів, розрахункове сальдо Польщі з ЄС у 2008 р. різко погіршилось, але залишається додатнім, хоча меншим на 600 млн. євро у порівнянні з 2007 р.      
           
Європейський інвестиційний банк, у свою чергу, заявив, що надасть Польщі допомогу у розмірі 3,5-4 млрд. євро, додатково до пакету допомоги призначеного усім країнам Центральної і Східної Європи у сумі 24,5 млрд. євро, який було запропоновано на минулому тижні Світовим банком, Європейським банком реконструкції та розвитку, Європейським інвестиційним банком.
 
Прем’єр-міністр Республіки Польща зауважив, що дана фінансова допомога буде використана за призначенням, йдеться, зокрема, про конкретні проекти по будівництву доріг у Польщі.
 
Європейський інвестиційний банк вже бере участь у будівництві доріг в Польщі. Угоду між Польщею і Європейським інвестиційним банком про надання кредиту на суму 1,7 млрд. євро на будівництво доріг було підписано у грудні 2008 р.                
 
 
Уряд Республіки Польща надалі вбачає перехід на спільну валюту євро як основний інструмент боротьби з фінансовою кризою
 
Прем’єр-міністр Республіки Польща Дональд Туск переконував на самміті країн-членів ЄС в Брюсселі, що Польща добре підготовлена до переходу на валюту євро, надалі вважаючи, що 2012 рік стане роком приєднання Польщі до зони євро.
 
Підставою для визначення 2012 р. роком вступу Польщі до зони євро Прем’єр-міністр Республіки Польща бачить в можливому скороченні терміну перебування Польщі в т.зв. системі контролю за стабілізацією валют країн-членів ЄС (ERM2).
 
Проте, на думку Прем’єр-міністра, Польщі не вдасться так швидко переконати Європейський Союз здійснити такі ґрунтовні зміни у самій зоні євро, якщо в самій Польщі політичні сили не зможуть дійти до згоди щодо швидкого приєднання країни до зони євро.
 
На швидке приєднання Польщі до зони євро не погоджується, зокрема, партія «Право і справедливість» (ПіС). Існує також певна неузгодженість між польським урядом і партією ПіС в питанні подолання фінансової кризи.
 
На минулому тижні голова партії ПіС Ярослав Качинський заявив, що його партія має власну програму, яка може розбудити економіку країни. Зокрема, у рамках антикризової діяльності партія ПіС вбачає необхідність в збільшенні дефіциту бюджету, використанні фінансових ресурсів ЄС, звільненні фірм від сплати соціальних виплат або в реалізації т.зв. державної програми, яка б фінансувалась з державного бюджету і залучала б до її виконання (здійснення різного роду робіт) безробітних.
 
Водночас, за оцінкою Міністерства фінансів Республіки Польща економічна вигода від переходу Польщі на валюту євро складатиме 24,1-55,6 млрд. злотих щороку. Фірми зможуть заощаджувати (заощадження складатимуть 0,2% ВВП або 2 млрд. злотих), оскільки буде відсутній процес необхідності здійснення трансакції валют.
 
 
Наприкінці 2008 р. темпи росту ВВП в Республіці Польща знизились до рівня нижче 3%
 
Експерти Bank of America прогнозують, що в цьому році польська економіка може зазнати регресу.
 
За результатами третього кварталу 2008 р. темпи росту польської економіки становили 4,8%. Проте, за оцінками Головного статистичного управління Республіки Польща, за результатами останніх трьох місяців 2008 року динаміка росту ВВП складала лише 2,9%.
 
Економісти прогнозують, що у подальшому показники росту польської економіки будуть ще гіршими.
 
На думку експертів з Bank of America, у 2009 р. показники росту польської економіки можуть знизитись на 1%. За оцінками експертів з Invest Bank, не беручи до уваги впливу сезонних факторів на ріст ВВП, у четвертому кварталі приріст ВВП склав 0,3%.
 
За словами Якуба Боровського з банку Invest Bank, розвиток польської економіки, на відміну від економічного росту західних країн, у четвертому кварталі не характеризувався регресом, але у першому кварталі цього року передбачається, що темпи росту ВВП знизяться нижче нуля.
 
На думку експертів, низький темп економічного росту ВВП – це наслідок низьких показників економічного росту країни за результатами 2008 р.
 
За даними статистичного управління Республіки Польща динаміка ВВП Польщі у 2008 р. була наступною: I квартал 2008 р. – 6,0%, II квартал 2008 р. – 5,8%, III квартал 2008 р. – 4,8%, IV квартал 2008 р. – 2,9%. У четвертому кварталі рівень експорту зменшився на 2,6%, у третьому кварталі зріс на 7,1%, рівень виробництва промислової продукції знизився на 1,1% (за результатами січня 2009 р. рівень промислової продукції знизився на 15%).
 
За підсумками 2008 р. приріст ВВП склав 4,8% у порівнянні із запланованими 5%. Такий рівень приросту польської економіки – це результат підвищення рівня споживання, яке у третьому кварталі збільшилось на 5,2%, а також це результат збільшення інвестицій за підсумками останніх двох кварталів на рівні 3,5%.
 
За словами економіста Пьотра Каліша, можна стверджувати, що загалом рівень росту польської економіки за результатами 2008 р. характеризується позитивно. Проте, порівнюючи дані за перший і четвертий квартал 2008 р., спостерігається стрімке сповільнення. На думку Каліша, якщо порівнювати статистичні дані за перший квартал 2009 р. з аналогічними даними за четвертий квартал 2008 р., то результати можуть виявитись від’ємними, а за результатами 2009 р. показники росту польської економіки підвищаться лише на 0,1%.
 
На думку Гжегожа Малішевського з банку Bank Millenium, небезпечним для польської економіки є той факт, що польські фірми не проводять т.зв. ревізії щодо своїх виробничих планів з огляду на зниження рівня продажу. У четвертому кварталі 2008 р. ресурси фірм збільшились на 8 млрд. злотих, а за результатами 2008 р. – на 34,5 млрд. злотих.
 
За словами Малішевського, нажаль, у 2009 р. ситуація зміниться для фірм у несприятливий бік через зниження рівня виробництва, а також зниження рівня надходження іноземних інвестицій, що стане основним фактором, який обмежує також й економічний ріст країни.                
 
 
Країни Центрально-східної Європи, а також їхні фірми потребують понад 400 млрд. дол. США
 
Країни Центрально-східної Європи, а також їхні фірми потребують понад 400 млрд. дол. США, щоб сплатити короткотермінову заборгованість (у т.ч. Польща потребує 70 млрд. дол. США).
 
Наступні 1,5 більйонів дол. США необхідні для покриття довготермінової заборгованості країн Центрально-східної Європи.
 
На думку експертів, більшість з цих країн не володіють такими резервами, щоб без проблем сплатити позику.
 
Натомість, експерти Union Bank of Switzerland (UBS) оцінюють економічну ситуацію Польщі як стабільну і підкреслюють, що Польща може розраховувати на підтримку МВФ або ЄС. За оцінками експертів банку UBS, Польща, поруч із Туреччиною і Росією, є країною з найбільшими фінансовими потребами.
 
Станом на кінець 2008 р., за даними банку UBS, короткотермінова заборгованість Польщі становить 70,9 млрд. дол. США, у випадку Туреччини сума заборгованості складає 54,8 млрд. дол. США, Росії – 115,2 млрд. дол. США.
 
За даними Національного банку Республіки Польща, сума заборгованості Польщі станом на кінець третього кварталу 2008 р. склала 265 млрд. дол. США (628,2 млрд. злотих), з яких 78,7 млрд. дол. США (186,5 млрд. злотих) становить суму короткотермінової заборгованості.
 
У свою чергу, резерви центрального банку у цей момент становили 74,2 млрд. дол. США (176 млрд. злотих).
 
 
Будівництво біогазових станцій у Польщі
 
У Польщі передбачається, що інвестори до 2010 р. запропонують 4 млрд. злотих на будівництво біогазових станцій, які вироблятимуть газ з відходів агропромислового комплексу.
 
Уряд Республіки Польща передбачив певне заохочення для будівництва цих станцій.
 
Відповідно до нового законопроекту Республіки Польща «Про енергетичне право» за 1 мегават-годину т.зв. «зеленої енергії» потрібно буде заплатити 550 злотих, тоді як за 1 мегават-годину сировини, яка походить з конвенціональних джерел - 200 злотих.
 
Передбачається, що біогазові станції можуть стати також джерелом вироблення електроенергії і тепла, а також бути альтернативним джерелом для газопостачання.
 
До виробництва електроенергії з біогазу хочуть долучитись як закордонні, так і польські підприємці: великі енергетичні групи (наприклад, PGE), а також інвестиційні фонди та працівники агропромислового комплексу.
 
Декілька біогазових станцій вже діють під керівництвом сільськогосподарської фірми Polnador (Данія) – магната у виробництві свинини в Європі.
 
На думку експертів, будівництво однієї біогазової станції вимагає кільканадцять мільйонів злотих.
 
Вітряні станції, які характеризуються подібною потужність, є дешевшими, але потребують більше часу для їх будівництва (ціна 1 мегават-години енергії становить 450 злотих).
 
За словами голови банку Охорони навколишнього середовища Маріуша Клімчака, будівництво біогазової станції займає один рік, а її продуктивність праці є вища у порівнянні з вітряними станціями.
 
У Польщі будівництво біогазових станцій має намір підтримувати Державний фонд охорони довкілля Республіки Польща.
 
Передбачається, що через тиждень розпочнеться процес надавання позик для будівництва об’єктів відновлюваних джерел енергії.
 
Міністерство економіки Республіки Польща працює над програмою з питань будівництва близько 2,5 тис. біо-газових станцій.
 
З появою станцій 80-100 тис. осіб отримали б нові робочі місця. На думку експертів, у найближчі два роки реальним буде збудувати 400 біо-газових станцій.
 
 
Польська газова фірма PGNiG подає позов на «РосУкрЕнерго»
 
Польська газова фірма PGNiG буде вимагати відшкодування у сумі 60 млн. дол. США за невиконану угоду з боку «РосУкрЕнерго». Передбачалось, що у 2009 р. «РосУкрЕнерго» транспортує до Польщі 2,5 млрд. м3 газу, тобто близько 18% газових потреб Польщі, чого не сталося з початку 2009 р.  
 
 
Польщі не буде надано спрощених критеріїв вступу до зони євро
 
Президент Європейської комісії (ЄК) заявив, що на сьогоднішній день немає можливості спрощення критеріїв вступу до зони євро для Польщі, Чехії і Угорщини.
 
За словами Президента ЄК, зона євро – це обов’язок, а не право. ЄК відчуває за собою право вимагати від країн виконання необхідних критеріїв.
 
ЄК також закликає країни-члени до боротьби з фінансовою кризою. Необхідно швидко впровадити зміни щодо фінансового нагляду, які запропонувала група за участю Лешека Бальцеровича. Проект передбачатиме появу нових установ, які зможуть контролювати понаддержавні фінансові групи.
 
ЄК переконує, що спільний ринок, а також використання принципів справедливої конкуренції в ЄС – шлях до пожвавлення економіки. У випадку зосередження держави лише на внутрішніх заходах, така політика призведе до регресу, натомість, загальноєвропейська діяльність (дотримування правил ЄС) просуватиме економіки країн вперед.      
 
 
Коливання цін на електроенергію в Республіки Польща 
 
З початку 2009 року ціни на гуртовому ринку електроенергії Республіки Польща знижуються.
 
Втім нестабільна ситуація на валютному ринку в Польщі утримується надалі. Послаблення польської валюти склало майже 70%.
 
Незалежно від змін на валютному ринку, польська економіка все більше відчуває наслідки світової фінансової кризи.
 
Відбувається значне падіння рівня попиту на електроенергію і ціни на гуртовому ринку електроенергії знизилися на 20%. Протягом останніх декількох місяців, ціни на електроенергію знизились з рівня 225-230 злотих/МВт до рівня 180-185 злотих/МВт-годину.
 
Прогнози на 2009 р. свідчать про те, що може наступити подальше падіння попиту на електроенергію і незначне зниження цін на гуртовому ринку, тим більше, що деякі польські електростанції готові частину своєї електроенергії продавати на ринку за змінними витратами, які складають близько 130 злотих/МВТ-годину.   
 
Водночас, передбачається, що з 2010 р. ціна на електроенергію в Республіці Польща підвищиться на ¼.
 
На думку експертів, саме вимоги щодо дотримання певних екологічних стандартів змусять підвищити ціни на електроенергію. Монополія вугільних електростанцій буде поволі спадати, натомість ключові місця буде займати виробництво електроенергії з відновлювальних джерел.
 
За прогнозами Агенції енергетичного ринку, у 2010 р. індивідуальні клієнти будуть платити майже 423 злотих за мегават-годину, що свідчить про підвищення цін на 23% у порівнянні з 2006 р.
 
Протягом наступних років ціна буде дорожчати. Передбачається, що у 2015 р. домогосподарства будуть платити 490 злотих за мегават-годину, а через десять років – близько 615 злотих.
 
Експерти пояснюють, що таке підвищення цін – результат екологічних вимог Європейського Союзу.              
Подібна інформація про інші країни  
Австрія Азербайджан Алжир Аргентина Бельгія Білорусь Болгарія Боснія і Герцеговина Бразилія Великобританія В`єтнам Греція Грузія Естонія Єгипет ЄС Ізраїль Індія Індонезія Ірак Іран Ісландія Іспанія Італія Йорданія Казахстан Канада Киргизстан Китай Кіпр Куба Кувейт Латвія Литва Ліван Лівія Македонія Малайзія Мальта Марокко Мексика Молдова Нідерланди Німеччина ОАЕ Пакистан ПАР Південна Корея Польща Португалія Росiя Румунія Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сінгапур Словаччина Словенія США Таджикистан Туніс Туреччина Туркменістан Угорщина Узбекистан Україна Фінляндія Франція Хорватія Чехія Чорногорія Швейцарія Швеція Японія
Інші документи по цій країні  
IT та телекомунікації PR та реклама Будівництво Валюта Вироби з чорних та інших некоштовних металів Довідкова інформація Економічне співробітництво Економічні новини Енергоносії Законодавство у сфері ЗЕД Захист внутрішнього ринку ЗЕД Інвестиції Кон’юнктура ринків Макроекономічні показники Населення Нетарифне регулювання Товари агропромислового комплексу Товари легкої промисловості Товари чорної металургії Транспорт Фінансові послуги

 
Підписка на оновлення  

Українські експортери
ДИСКАВЕРИ БУРОВОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (УКРАИНА), ООО
ул. Яворницкого, 41, г. Стрий, Львовская обл.
НЕПТУН, ООО
3-ий пер. Шевченка, 3, с. Б. Дальник, Беляевский район, Одесская область
КРАСОТА И ЗДОРОВЬЕ, ООО
ул. Сомовская, 12 Б, Харьков
КРИСТАЛЛ, ВИННИЦКИЙ ЗАВОД, ДП
ул. 600-летия, 21, г. Винница
Експортоспроможна продукція
KSG АGRO, ХОЛДИНГ
Туши и полутуши свиные

ТЕХНОТОН-ЛУГАНСК, ООО
Нить полипропиленовая мультифиламентная

КАЛИБР, ООО
Болты

Комерційні пропозиції
ФАРМАЦЕВТИЧНА КОМПАНІЯ "БАЄР АФЛАК"
Компанія зацікавлена в реалізації фармацевтичної прощукції в Україні

DOMESTAV, LTD.
Компанія зацікавлена в експорті ламелей для каркасу ліжка зі смереки, ялини, сосни, тополі або вільхи. ...

MIVINA S.R.O.
MIVINA s.r.o. зацікавлена в поставках з України: сантехніки, керамічної плитки, покрівельних матеріалів, ...

Тендери за кордоном
Бововняний очіс
Security Paper Mill India

Відбор компаній для проведення незалежних сертифікації та інспектування прибережних проектів
Oil and Natural Gas Corporation Ltd.

Аукціон на право користування надрами родовища кам'яного вугілля "Ташкумирське"
Держкомітет промисловості, енергетики та надрокористування Киргизької республіки