Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Державна підтримка
українського експорту
Укр | Eng | Рус
Чехія
Перелік країн
Контакти диппредставництв
Довідка про країну
Економічне співробітництво

Огляд економіки

Торговельно-економічні відносини

Торговельні обмеження

Кон’юнктура ринків
Товарообіг з Україною

Дані країни перебування

Дані Держкомстату

Торгівля послугами

Правові питання

Угоди з Україною

Законодавство країни перебування

Міжурядова комісія

Про МК та її склад

Пошук партнера

Комерційні пропозиції від фірм в країні перебування

Торги/тендери в країні перебування

Міжнародні бізнес-події

Інвестиційне співробітництво

Аналіз інвестиційного співробітництва

Галузеві об’єднання
Корисні посилання
Відгуки про Портал
Закарпатська Торгово-промислова палата
«Враховуючи сьогоднішню економічну ситуацію, необхідність у наданні практичної допомоги малому, середньому та крупному бізнесу України в налагодженні, відновленні чи створенні нових виробництв, які в свою чергу будуть сприяти створенню нових робочих місць., збільшенню доходів суб’єктів господарювання та зростання бюджетних надходжень, є одним з найбільш ефективних шляхів стабілізації економічного зростання нашої держави.
Члени Палати, Закарпатська ТПП всілякими ресурсами, всіма наявними можливостями готова підтримати Ваші кроки з популяризації українських товарів, українського товаровиробника не тільки на внутрішньому, але й на зовнішніх ринках»

Украинские нефтепродукты
Події зовнішньо і внутрішньо-економічного характеру у Чехії (4 квартал 2008 р.)  
Параметри: Інвестиції, Економічні новини

 

Події зовнішньо і внутрішньо-економічного характеру у Чехії
 
 
***
На протязі останнього кварталу 2008 року Уряд Чеської Республіки (ЧР) проводив роботу у напрямку стабілізації ситуації на фінансовому ринку, в економіці, завершенню підготовки до головування Чехії в ЄС.
 
За дев'ять днів до головування в ЄС Чехія визначилася з пріоритетами. Протягом січня-червня 2009 року Чехія планує зосередити свою діяльність на такі важливі теми як економіка, енергетика, стосунки Європи і решти світу. Подолання негативних наслідків, стагнації та рецесії економіки в країнах ЄС, Чехія вважає одним із головних напрямків під час головування в Європейському Союзі. Голова Уряду ЧР Мірек Тополанек під час свого виступу про пріоритети чеської політики заявив, що більш всього побоюється несподіваних ситуацій, які зажадають швидкої реакції ЄС. Як приклад він привів російсько-грузинський конфлікт і світову фінансову кризу.
 
Зовнішня політика чеського головування в ЄС буде направлена, в першу чергу на розширення ЄС на Балкани, ратифікацію Лісабонського договору, подальше посилення європейської політики стосовно країн Східної Європи, у тому числі України.
 
Насамперед, хід та результати головування Чехії в ЄС покликані закріпити і значною мірою розвинути досягнуті політичні домовленості у переговорному процесі між Україною та ЄС щодо Угоди про асоціацію.
Передбачається, що протягом чеського головування в ЄС вирішуватимуться надзвичайно важливі питання розвитку Євросоюзу: реформа Спільної аграрної політики, перегляд бюджету ЄС, продовження Лісабонського процесу, подальше розширення ЄС, створення його нових інституцій тощо. У 2009 році відбудуться вибори до Європейського Парламенту, буде обрана нова Європейська Комісія.
 
Все це було враховано при підготовці основного програмного документа „Головні пріоритети чеського головування в ЄС”, який має бути затверджений Європейським Парламентом на початку 2009 року.
Слід зазначити, що одним з найважливіших завдань чеських представників в ЄС буде забезпечення компромісів між сторонами при обговорені суперечливих питань порядку денного засідань Ради ЄС та її робочих органів. Особлива роль тут відводиться чеським міністрам, а також головам робочих груп, які будуть відряджені до Брюсселя відповідними чеськими міністерствами.
 
Для фінансового забезпечення заходів з підготовки та здійснення головування ЧР в ЄС з державного бюджету у 2008 році виділено 700 млн. чеських крон (більше 41 млн. доларів США), у 2009 році на ці цілі передбачається виділити 1 млрд. чеських крон (майже 59 млн. доларів США). Понад 1,4 млрд. чеських крон (майже 83 млн. доларів США) буде використано міністерствами з власних бюджетів. (За встановленою практикою, з коштів ЄС оплачуватимуться лише послуги перекладачів, а також відшкодовуватиметься частина витрат на відрядження для участі у засіданнях міністрів).
 
Підвищена увага приділяється кадровому забезпеченню головування ЧР в ЄС. Протягом 2007-2008 рр. центральні органи державного управління ЧР поповнено 365 співробітниками (найбільший приріст – в МЗС та Міністерстві сільського господарства). З 110 до 220 зросте кількість працівників у Постійному представництві ЧР при ЄС. Після завершення головування до кінця 2009 року новостворені робочі місця буде поступово згорнуто.
 
 
***
Розвиток економіки Чеської Республіки (ЧР) в четвертому кварталі 2008 року забезпечує в умовах світової фінансової та економічної кризи відносно стабільне соціально-економічне положення в країні.
 
У 2005-2007 рр. зростання валового внутрішнього продукту в Чехії склало більше 6,0%. За підсумками 2008 року очікується 3,6%. Згідно з Законом ЧР «Про Державний бюджет ЧР на 2009 рік» передбачено зростання ВВП у 2009 році 4,8%.
 
В Чехії також за прогнозами Міжнародного валютного фонду, зберігатимуться достатньо високі темпи економічного зростання ВВП в 2009р. – 3,4%, за прогнозами Організації економічного співробітництва та розвитку (OECD) - 2,5%.Цей показник є одним з найвищих прогнозованих результатів розвитку економіки в країнах ЄС.Основною причиною зниження темпів економічного росту ЧР, у порівнянні з 2007 роком, залишається зменшення імпорту товарів до країн ЄС, що є причиною економічного сповільнення в зоні євро, а також внутрішнього споживання.
 
 
***
10 грудня 2008 р. Парламент Чеської Республіки (ЧР) ухвалив державний бюджет на наступний рік, який передбачає дефіцит 38,1 мільярдів чеських крон, тобто менше 1% ВВП. Фахівці негативно оцінюють прийнятий бюджет, оскільки при розробці враховувався зріст ВВП 4,8%. Згідно з новими прогнозами розвитку чеської економіки реальний дефіцит бюджету в 2009 р. може скласти 141,3 мільярдів чеських крон. У випадку, якщо в чеській економіці настане рецесія, бюджетний дефіцит буде у розмірі 3,5% ВВП. Останнім часом економічні прогнози змінюються у напрямку погіршення. Все більше фінансових аналітиків прогнозують негативне зростання чеської економіки і значний рівень безробіття.
 
 
***
Заходи, що вживаються компетентними органами влади Чеської Республіки (ЧР) в напрямку стабілізації ситуації на фінансових ринках, можуть мінімізувати негативні наслідки для промисловості та інших галузей економіки. На даний час не зафіксовано дій Уряду ЧР, які були б спрямовані на обмеження імпорту та експорту товарів.
 
В Чехії реалізується єдина політика подолання наслідків світової фінансової кризи, яка діє в рамках ЄС. Розробку та затвердження нормативних документів щодо подолання наслідків світової фінансової кризи в державі та прийняття окремих антикризових заходів Уряд, Міністерство фінансів ЧР, Чеський національний банк на даний час вважають недоцільним.
 
За заявою Голови Уряду ЧР Мірека Тополанека, Міністра фінансів Мирослава Калоусека і Голови Чеського національного банку Зденека Туми, економіка Чехії, готова до зменшення темпів зростання. Завдяки реформам суспільних фінансів, соціальної сфери та охорони здоров’я, проведення яких у наступному році буде продовжено, вважають недоцільним вносити зміни до статей витрат бюджету ЧР на 2009 рік.
Уряд ЧР 2 грудня 2008 року розглянув проект антикризових заходів, які можуть бути введені в дію у разі зниження темпів росту ВВП в 2009 році до 2%.
 
У такому випадку, Уряд ЧР, з метою підтримки економіки держави, планує продовжити податкову реформу, яка передбачає зниження ставки податку на додану вартість для суб'єктів підприємницької діяльності до 15% (на даний час вона складає 19%). Частиною антикризового пакету є зниження оподаткування і обов'язкових страхових внесків для підприємств. Також Міністр фінансів ЧР має намір внести, з метою підтримки автовиробників, законопроект до Парламенту ЧР щодо звільнення підприємств від сплати ПДВ при покупці автомобіля, внаслідок чого надходження до бюджету зменшаться на 27,8 мільярдів чеських крон.
 
Також пропонується зниження платежів до фондів соціального страхування - для фізичних осіб на 1,5%, для юридичних осіб на 3%, з урахуванням вже передбаченого в 2009 р. зниження медичного страхування на 0,5%. Пенсіонери в наступному році щомісячно отримають надбавку до пенсії 100 чеських. крон. Передбачається підвищення заробітної плати державних службовців, для чого заплановано виділити з бюджету додаткові кошти у розмірі 2,5 мільярда чеських крон. Антикризові заходи передбачають нестандартні зміни. Громадяни Чехії зможуть перераховувати 1% своєї зарплати на пенсійне забезпечення своїх батьків, при цьому знизити розмір свого соціального страхування. Таким чином Уряд ЧР надає перевагу тим, хто виховав більше однієї дитини.
 
 
***
Фінансові аналітики не задоволені пропозиціями Уряду щодо реалізації "антикризового пакету" у випадку, якщо чеська економіка дійсно впаде нижче 2%. За їх висновками найскладніший період в економіці очікується на початку року, тому і всі економічні реформи, на їх погляд, повинні вступити в дію з 1 січня 2009 р.
 
Обсяг промислового виробництва в 2007 р. (у порівнянні з 2006р.) зріс на 8,6%. Виробництво промислової продукції, у січні-вересні 2008 р., в міжрічному порівнянні, збільшилось на 5,5%. Аналітики відзначають значне скорочення темпів росту виробництва промислової продукції в Чеській Республіці. Середній показник зростання промисловій галузі за 20 попередніх місяців склав 7,1%, за останніх 10 місяців він зменшився до 5%, за останніх 5 місяців - 4,38%.
 
Промислове виробництво за даними Чеського статистичного управління у жовтні 2008 р. знизилося на -7,6%, у порівнянні з відповідним періодом минулого року. По прогнозах аналітиків, зниження темпів промислового продовжиться до кінця 2008 року. Замовлення на промислову продукцію значно знизилися. Окрім фармацевтичної, жодна галузь промисловості у жовтні не отримала прибуток. На 15% знизилося виробництво в автопромисловості, зниження виробництва спостерігається у металургії, легкій та харчовій промисловості. В порівнянні з минулим роком в промисловому виробництві працевлаштовано на 26% працівників менше, у текстильному виробництві вимушені були звільнити одну шосту працюючих.
 
 
***
Економіка Чеської Республіки (ЧР) інтегрована у світове господарство та Європейський Союз, розвивається під впливом процесів викликаних нестабільністю фінансової системи.
85,4% чеського експорту та 68,1% імпорту припадає на країни Європейського Союзу.
За даними Чеського статистичного управління вперше з початку року у жовтні Чехія отримала негативний баланс торговельних відносин.
Експорт з Чехії у жовтні, у порівнянні з вереснем поточного року, зменшився на 10,3%, імпорт на 4,8%.
Негативне торговельне сальдо у жовтні склало 212 млн. дол. США (3,953 млн. чеських крон), у вересні поточного року позитивне сальдо складало 10 млрд. 693 млн. чеських крон.
Негативні підсумки зовнішньоекономічної діяльності Чехії є результатом зниження обсягів виробництва промисловості на 7,8%, та складних економічних процесів в країнах ЄС, у порівнянні з вереснем поточного року, до яких в основному здійснюється експорт ЧР.
Машинобудівельний комплекс ЧР також орієнтований, перш за все, на експорт, оскільки 60 % поставок здійснюється у країни ЄС. За оцінками чеських експертів, кризові явища в економіці європейських країн призведуть до зменшення кількості імпортованої західними країнами чеської техніки, в першу чергу автомобілів, що призведе до подальшого зменшення виробництва. В промисловості 1946 підприємств працюють під контролем іноземних інвесторів, значна їх частина з Німеччини. Їх частка в реалізованій продукції, що йде на експорт, складає 63%.
 
 
***
Німеччина, яка є найбільшим торговельним партнером Чеської Республіки, зазнала значних негативних наслідків розвитку світової фінансової кризи. За даними Чеського статистичного управління експорт з Чехії до Німеччини в поточному році складає 35%, від загального обсягу.
 
В чеському експорті до Німеччини переважає продукція двох основних виробничих галузей - автомобільна та електротехнічна. За 3 квартал 2008 року відбулося зниження експорту з Чехії до Німеччини на 187,7 млн. євро, у жовтні – на 129,9 млн. євро.
 
 
***
Однією з найважливіших галузей економіки Чеської Республіки є виробництво автомобілів, в якій зайнято близько 120 тис. осіб. Автомобілебудування залишалося, до останніх подій у зв’язку з світовою фінансовою кризою, найдинамічнішою галуззю чеської економіки та промисловості. У автомобільній індустрії задіяні суміжні галузі: сталеливарна, хімічна, гумотехнічна і електротехнічна. В даний час автомобільна промисловість випускає більше 21% всієї промислової продукції і забезпечує 22% всього обсягу експорту країни.
 
Світова фінансова криза і зниження реалізації нових автомобілів у світі та Європі, вимушує правління автомобільного заводу АТ «Шкода Авто» вживати крайні заходи. У січні – жовтні 2008 року реалізація чеських автомобілів «Шкода» в Європі зменшилась на 2,9%, у жовтні на 20%.
 
Правління заводу планує скоротити виробництво автомобілів в Індії та Китаї. Розглядається питання повернення виробництва автомобілів „Октавія“, яке розпочало роботу у березні 2008 р. у м. Братислава (Словаччина), до Чехії.
 
За прогнозними розрахунками АТ «Шкода Авто» у поточному році буде вироблено на 18 тис. автомобілів менше, ніж було заплановано.
   
 
***
Чеська економіка і фінансовий сектор базуються на міцній основі, тому світова фінансова криза Чехії торкнеться частково. Про це заявив Голова Уряду Чехії М. Тополанек на зустрічі з аналітиками фінансових інституції. В той же час, він відзначив, що порушення фінансової дисципліни в Європі загрожують довготривалій стабільності та надійності фінансового сектора і проекту введення загальної європейської валюти в Чеській Республіці. На думку Голови Уряду, фінансова криза ставить нові питання стосовно прийняття Чехією європейської валюти - євро. М. Тополанека підтримує голова Чеського національного банку Зденек Тума. Він заявив, що із-за нинішньої фінансової кризи остаточне рішення про дату прийняття європейської валюти уряд відклав на невизначений термін.
 
 
***
З метою підтримки вітчизняної економіки, в умовах світової фінансової кризи, зниження вартості кредитних ресурсів банківська рада Чеського національного банку 17.12.2008 року прийняла рішення щодо подальшого зниження 2Т репо ставки Чеського національного банку з 2,75% на 0,5%, яка діяла з 7.11.2008 року. Для підприємств це означає більш вигідні умови кредитування на інвестиції та підтримку діяльності, для фізичних осіб - покращення умов іпотеки. В той же час населення, яке має збереження в комерційних банках, отримує по процентах менший прибуток.
 
 
***
В Чехії відчуваються проблеми в галузі будівництва, в першу чергу житлового, що пов’язано з іпотечною кризою. У 2008 році надання іпотечних кредитів в Чеській Республіці зменшилося приблизно на 30 млрд. чес. крон, у порівнянні відповідним періодом минулого року. У цьому році іпотечних договорів буде укладено з громадянами на 120 млрд. чес. крон, попит на будівництво житла у цьому році серед населення знизився на 20%.
 
 
***
Змінюється також структура інвесторів, поступово зменшується кількість інвестицій в промисловість, їх місце займають організації, які надають різноманітні послуги, або займаються дослідницькими проектами. Свої представництва в Чеській Республіці (ЧР) планують відкрити і будівельні фірми інших країн.
 
Зазначені тенденції можуть стати негативним чинником для перспектив збільшення українського експорту до ЧР.
 
 
***
Зменшення обсягів виробництва у промисловій (виробництво автомобілів) та будівельній галузях країни, може призвести до зменшення імпорту руди для виробництва, а також металу, які, в т.ч. закуповуються в Україні та формують більше половини обсягу українського експорту в Чеську Республіку (ЧР). З початку року внутрішні середні ціни на арматуру та прокат в ЧР значно знизилися.
 
За орієнтовними прогнозами представників Уряду ЧР виробництво продукції металургійними підприємствами Чехії в 2008р. зменшиться на 3% - 4%, у порівнянні з минулим роком, у четвертому кварталі 2008р. - знизиться на 15%, у порівнянні з попереднім кварталом цього року.
 
За даними Чеської спілки підприємств металургії в ЧР продовжується зниження виробництва на металургійних підприємствах. На протязі січня - листопада 2008 року знизилося виробництво: чавуну - на 32%; сталі - на 32%; прокату - на 42%; труб - на 17%. Аналогічна тенденція спостерігалася також у листопаді поточного року, у порівнянні з попереднім місяцем. Вироблено за цей час чавуну менше на 8%, сталі на 3%, прокату на 16%. За прогнозами аналітиків тенденція зменшення виробництва буде спостерігатися у грудні 2008 р. та наступному році.
 
 
***
Міністерство промисловості і торгівлі Чеської Республіки (ЧР) спільно з Чеським експортним банком і агентством по гарантуванню і страхуванню експорту (ЕГАП) розробляють нову стратегію інвестування і просування товарів на експорт в східні країни: Китай, Росію, В’єтнам, Україну.
 
За прогнозами Міністерства фінансів ЧР, якщо фінансова криза поступово зійде нанівець, то чеська економіка почне зростати і досягне показників цього року не раніше, ніж через 24 місяці.
 
 
***
За оцінкою Європейського статистичного агентства «Евростат», кількість жителів Чехії у січні 2009 року збільшиться до 10,5 мільйонів чоловік, з 10,4 мільйонів з початку 2008 року. На приріст населення вплинула, головним чином міграція, яка склала 80,8 тис. чоловік, що на 3,1 тис. чоловік менше, ніж торік. У Чехії, за даними «Евростат», цього року за прогнозами народиться 118,2 тис. дітей. Якщо прогнози підтвердяться, народжуваність перевищить торішній рівень, який складав 114,6 тис. народжених дітей. При цьому, у 2008 році в республіці народилася найбільша кількість дітей за останніх 15 років. Не дивлячись на позитивні результати зростання народжуваності, Чехія не може наблизитися в цьому відношенні, наприклад до Ірландії, яка очолює положення в статистиці народжуваності ЄС.
 
 

 

Подібна інформація про інші країни  
Австрія Азербайджан Алжир Аргентина Бельгія Білорусь Болгарія Боснія і Герцеговина Бразилія Великобританія В`єтнам Греція Грузія Естонія Єгипет ЄС Ізраїль Індія Ірак Іран Ісландія Іспанія Італія Йорданія Казахстан Канада Киргизстан Китай Кіпр Куба Кувейт Латвія Литва Ліван Лівія Македонія Малайзія Мальта Марокко Мексика Молдова Нідерланди Німеччина ОАЕ Південна Корея Польща Португалія Росiя Румунія Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Словаччина Словенія США Таджикистан Туніс Туреччина Туркменістан Угорщина Узбекистан Україна Фінляндія Франція Хорватія Чехія Чорногорія Швейцарія Швеція Японія
Інші документи по цій країні  
Будівництво Валюта Довідкова інформація Економічне співробітництво Економічні новини Енергоносії Законодавство у сфері ЗЕД Захист внутрішнього ринку ЗЕД Інвестиції Інше машинобудування Кон’юнктура ринків Макроекономічні показники Митно-тарифне регулювання Міжурядова комісія Населення Національна символіка Нетарифне регулювання Святкові дні Страхування Товари агропромислового комплексу Товари фармацевтичної промисловості Товари чорної металургії Транспорт Транспортно-експедиційні послуги Фінансові послуги

 
Підписка на оновлення  

Українські експортери
ДИСКАВЕРИ БУРОВОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (УКРАИНА), ООО
ул. Яворницкого, 41, г. Стрий, Львовская обл.
НЕПТУН, ООО
3-ий пер. Шевченка, 3, с. Б. Дальник, Беляевский район, Одесская область
КРАСОТА И ЗДОРОВЬЕ, ООО
ул. Сомовская, 12 Б, Харьков
КРИСТАЛЛ, ВИННИЦКИЙ ЗАВОД, ДП
ул. 600-летия, 21, г. Винница
Експортоспроможна продукція
KSG АGRO, ХОЛДИНГ
Туши и полутуши свиные

ТЕХНОТОН-ЛУГАНСК, ООО
Нить полипропиленовая мультифиламентная

КАЛИБР, ООО
Болты

Комерційні пропозиції
ФАРМАЦЕВТИЧНА КОМПАНІЯ "БАЄР АФЛАК"
Компанія зацікавлена в реалізації фармацевтичної прощукції в Україні

DOMESTAV, LTD.
Компанія зацікавлена в експорті ламелей для каркасу ліжка зі смереки, ялини, сосни, тополі або вільхи. ...

MIVINA S.R.O.
MIVINA s.r.o. зацікавлена в поставках з України: сантехніки, керамічної плитки, покрівельних матеріалів, ...

Крамниця-А
Тендери за кордоном
Бововняний очіс
Security Paper Mill India

Відбор компаній для проведення незалежних сертифікації та інспектування прибережних проектів
Oil and Natural Gas Corporation Ltd.

Аукціон на право користування надрами родовища кам'яного вугілля "Ташкумирське"
Держкомітет промисловості, енергетики та надрокористування Киргизької республіки