Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Державна підтримка
українського експорту
Укр | Eng | Рус
Туреччина
Перелік країн
Контакти диппредставництв
Довідка про країну
Економічне співробітництво

Огляд економіки

Торговельно-економічні відносини

Торговельні обмеження

Кон’юнктура ринків
Товарообіг з Україною

Дані країни перебування

Дані Держкомстату

Торгівля послугами

Правові питання

Угоди з Україною

Законодавство країни перебування

Міжурядова комісія

Про МК та її склад

Пошук партнера

Комерційні пропозиції від фірм в країні перебування

Торги/тендери в країні перебування

Міжнародні бізнес-події

Інвестиційне співробітництво

Аналіз інвестиційного співробітництва

Галузеві об’єднання
Корисні посилання
Відгуки про Портал
Міністерство регіонального розвитку та будівництва України
«Структура і функціональні можливості Інтернет-порталу державної підтримки українського експорту різнобічні і багатогранні та в майбутньому даний портал надасть всебічну підтримку просуванню українських товарів на зовнішніх ринках»

Украинские нефтепродукты
Кон'юктурний аналіз Туреччини (2008 р.)  
Параметри: Кон’юнктура ринків

 

Кон’юнктурний аналіз Туреччини
 
За даними Спілки експортерів Туреччини, обсяг експорту в травні 2008 р. склав 12 млрд. 281 млн. дол. США, перевищивши показник травня 2007 на 34,48 %.
 
Ріст експорту спостерігався не тільки в травні ц.р., але й у попередні місяці 2008 р. У період із січня по травень обсяг експортної торгівлі досяг 55 млрд. 73 млн. дол. США, що на 36,36% більше, ніж в аналогічний період у 2007 році.
 
У період із травня 2007 по травень 2008 р. річний обсяг експорту склав 120 млрд. 650 млн. діл. США, не включаючи показники „човникової торгівлі”.
 
Туреччина переглянула прогнози росту інфляції на наступний рік. У 2009 році ріст цін складе не 4 %, як планувалося раніше, а 7,5 %. Причина подібної міри є безпрецедентний ріст цін на енергоресурси.
 
Поряд із планами на майбутній рік переглянуті і більш довгострокові прогнози. Уряд і Центробанк установили планку 6,5%-ного росту в 2010-ом і 5,5%-ного росту цін у 2011 році.
 
Уряд має намір підтримати Центральний Банк Туреччини в боротьбі з інфляцією за допомогою скорочення боргів і підтримки фінансової дисципліни.
 
За даними чергової доповіді, підготовленій підрозділом ООН, у 2014 році Туреччина стане другою країною у світі по темпах росту економіки серед країн-учасниць Організації економічного співробітництва і розвитку, наблизившись до Китаю й Індії. У 2014 році Туреччина обжене Індію.
 
За прогнозами міжнародної організації, у 2008 році ріст економіки Туреччини складе 5,4%. Ріст економіки Індії в 2014 році повинний впасти до 5,3%. Між 2010-2017 роками середній щорічний ріст економіки Туреччини буде складати 5,5 відсотків.
 
У доповіді приведені прогнози по розвитку демографічної ситуації у швидко розвиваються країнах. Відповідно до експертів, найближчим часом відбудеться різкий спад росту населення. У 2008 році ріст населення Туреччини складе 1,28%. У 2017 році він знизиться до 1,1%.
 
За даними Міжнародного Валютного Фонду (МВФ), за рівнем середньостатичного доходу на душу населення Туреччина займає 55 місце (10,7 тис. дол. США) серед самих багатих країн світу. Серед європейських країн по цьому показнику Туреччина займає 31 місце.
 
Міністр енергетики Турецької Республіки Хільмі Гюлер заявив, щоб вирішити енергетичне питання в Туреччині, на рік необхідно залучати як мінімум 4 млрд. дол. США інвестицій. Енергетичний проект буде реалізований у тому випадку, якщо за п'ять років буде залучено 20 млрд. доларів.
 
Міністр енергетики, виступаючи на прес-конференції перед турецькими журналістами, пояснив основні концепції турецької енергетичної політики в умовах високих цін на енергоресурси, що полягає у пошуках альтернативної нафті джерел енергії. Міністр заявив, що ціни на нафту досягнуть 200 доларів і після цього ціни вже не підуть на спад. Тому необхідно шукати вихід у розвитку вітряної, сонячної, геотермальної і ядерної енергетики. Навівши приклад станції вітряної енергетики, Гюлер відзначив, що на сьогоднішній день обсяг енергії, що виробляється вітряними млинами досягає 290 МВт на годину. Ціль на кінець 2008-го року – 420 МВт. У найближчі два роки ця цифра досягне 4 тисяч.
 
На початку червня казахська нафта, завантажена в нафтопровід Баку-Тбілісі-Джейхан (BTC), досягла турецького міста Джейхан. Мета проекту – транспортування до Туреччину до 1 млн. барелей казахської нафти на день.
 
Завдяки здійсненню проекту, Джейхан знаходить статус вузлового енергетичного центру в регіоні, а Туреччина підсилює свої позиції до якості „енергетичного коридору” між Сходом і Заходом.
 
Приєднання до енергетичного проекту ВТС дозволить Казахстану значно послабити економічну залежність від Росії. Шлях через Джейхан, вважають турецькі експерти, значно здешевить і прискорить доставку казахстанської нафти на європейський ринок. Варто відзначити, що Росія як альтернативу проекту Баку-Джейхан пропонує використовувати власну енергетичну інфраструктуру, доставляючи казахську нафту в Новоросійськ і далі в Європу. У відповідь Туреччина запевняє, що запропонований Росією план дій нездійсненний через низьку прохідність проток Босфор і Дарданелли й екологічної небезпеки, пов'язаної з морськими перевезеннями нафти.
 
У планах Казахстану поставляти до Джейхану 362 млн. тонн нафти на рік, заради чого протягом нафтопроводу будуть створені додаткові насосні станції.
 
За словами Голови Торговельних палат Анкари (АТО), головним стимулом економічного росту стали не інвестиції, як це було раніше, а ріст внутрішнього споживання. Останній, у свою чергу, забезпечується ростом обсягу споживчих кредитів. 71% ВНП Туреччини склали споживчі витрати. У Європі цей відсоток складає в середньому 57%, у світі – 61%.
 
За оцінками турецьких аналітиків серед зменшення інтересу іноземних інвесторів до турецького інвестиційного ринку стали зростання внутрішньополітичної напруженості, негативні динаміки на Стамбульській фондовій біржі, кризові явища в світовій фінансовій системі.
 
Голова Союзу торговельних палат і бірж Туреччини (TOBB) Ріфат Хісарджиклиоглу відзначив, що Туреччина, економіка якої в 2007 році склала 660 мільярдів доларів США, органічно вписалася у світову економічну систему. За величиною економіки, Туреччина зайняла 17 місце у світі і 7 місці в Європі. Головною рушійною силою економічного розвитку став приватний сектор.
 
У рейтинг 225 самих великих компаній світу потрапили 23 турецьких фірм-підрядчиків. У 2007 році турецькі компанії в 34 країнах здійснили 350 проектів на загальну суму в 19 млрд. доларів США. Крім того, у тому ж році в сотню самих великих компаній ісламського світу потрапили 24 турецькі компанії. На даний час Туреччина експортує товар у більш ніж 200 країн світу. В Європі Туреччина є найбільшої країною-виробником автобусів і холодильників, а також найбільшим експортером цементу і бавовни. Туреччина також знаходиться на третьому місці у світі з виробництва кераміки і стали, на другому місці в Європі з виробництва одягу й експорту телевізорів.
 
Інвестиції приватного сектора Туреччини в економіки іноземних держав зі Східної Європи, Балкан, Кавказу, Середньої Азії, Середнього Сходу і Північної Африки склали 22 млрд. доларів США.
 
Турецький бізнес отримує доступ до керування найбільшими світовими брендамі. Так, турецький виробник кондитерських виробів „Ülker” придбав за 850 мільйонів доларів США найбільшу фірму-виробника шоколаду „Godiva”. „Anadolu Cam Sanayi” придбала російський Кіріжський скляний завод, обсяг виробництва якого перевищив 95 тисяч тон скла на рік. Медіа-холдинг „Hürriyet” став власником 67,3% акцій російського рекламного агентства „Trader Media East”.
 
За прогнозом USDA, виробництво пшениці в Туреччині в 2008/09 рр. збільшиться до 16,5 млн. т, проти 15,5 млн. т у 2007/08 рр.. Для порівняння - у 2006/07 рр. врожай пшениці в країні склав 17,5 млн. т. При цьому, за оцінками американських аналітиків, у майбутньому сезоні Туреччина продовжить імпортувати пшеницю. Згідно з прогнозом, країна імпортує 1,5 млн. т пшениці, що відповідає обсягу імпорту в поточному сезоні.
 
Європейський Союз опублікував доповідь про негативний вплив підроблених товарів на європейську економіку в 2007 році. Торік правоохоронні органи провели 43 тисячі операцій, під час яких було вилучено 79 мільйонів одиниць контрафактной продукції. Значний постачальник підробленої продукції в Європу – Туреччина, говориться в доповіді.
 
В основному, турецькі підроблені товари дестабілізують харчову, косметичну і текстильну промисловості країн ЄС. У секторі харчової промисловості Туреччина обійшла навіть Китай. 45,92% усієї затриманої на території ЄС продукції виявилося з Туреччини. «Частка» фальшивої турецької косметики склала 28,68%. У цій категорії товарів Туреччина поступилася першістю Грузії (32,11%), обійшовши Китай – 15,86%. У текстильному секторі Туреччина виявилася на другому місці, «віддавши перше місце» Китаю й обійшовши Італію. Крім того, багаторазово були затримані нелегально вироблені в Туреччині і ввезені в ЄС партії взуття, електроприладів і тютюнових виробів.
 
Державна нафтова компанія Азербайджану за 2,04 млрд. дол. США придбала контрольний пакет акцій найбільшого турецького нафтохімічного концерну „Петкім”, а також 50 % акцій турецької будівельної компанії „Tekfin”.
 
На початку липня парламент країни прийняв відповідний законопроект, якій дозволить покупку нерухомості в Туреччині іноземцями. За новими правилами іноземні громадяни можуть у цілому володіти 10% турецької землі в одному районі. При цьому іноземці не зможуть купувати землі, що являють цінність з історичної або релігійної точок зору. Також не можна буде купувати ділянки, на яких, за планом, планується проводити комунікації (електроенергію, газ або воду). Також не підлягають продажу місця з розвіданими корисними копалинами. Перелік таких земель визначатиме Рада Міністрів країни.
 
Землі, що належать військовим, іноземець зможе купити тільки в тому випадку, якщо відповідний дозвіл видасть Генеральний Штаб країни. Якщо ж військових об'єктів на ділянці ні, але він знаходиться в стратегічно важливому районі країни, то дозвіл повинний бути виданий місцевим державним органом.
 
Довідково: заборона на продаж об'єктів нерухомості іноземцям була введена 17 квітня 2008 року. Ці обмеження носили технічний характер. Слід відмітити, що призупинення продажу нерухомості іноземцями було введено на початку сезону попиту - саме в літні місяці здійснюється більше число угод з нерухомістю в Туреччині.
 
Без будь-яких обмежень землі і будівель зможуть придбати жителі країни й іноземці, що мають подвійне громадянство, одне з яких - турецьке.
 
81% турецьких шкіл не вистачає аудиторного фонду. У 42% шкіл немає власної бібліотеки, а в 38% шкіл немає комп'ютерного класу.
 
За результатами дослідження Профспілки викладачів, у 38,4% шкіл комп'ютери не виконують освітніх функцій, у 30,1% на один комп'ютер приходиться 15 учнів, у 26,3% - від 16 до 35 учнів, у 14,6% шкіл – від 36 до 50. 11,4% опитаних учителів заявили, що в їхніх школах на один комп'ютер приходиться більш 85 учнів. У 7,2% шкіл комп’ютерів взагалі немає.
 
У 85,5% шкіл немає класів для занять фізкультурою, у 54,4% немає класів для заняття музикою, малюванням або іншими творчими заняттями. Лише в 27,9% турецьких шкіл є лабораторні прилади для проведення фізичних, хімічних і біологічних експериментів.
 
У 35% шкіл електрика, вода й опалення оплачується батьками учнів. Тільки в 54,4% шкіл є прибиральники.
 
Подібна інформація про інші країни  
Австрія Азербайджан Алжир Бельгія Білорусь Болгарія Боснія і Герцеговина Бразилія Великобританія Греція Грузія Естонія Єгипет ЄС Ізраїль Індія Іран Іспанія Італія Казахстан Канада Киргизстан Латвія Литва Ліван Лівія Македонія Малайзія Марокко Мексика Молдова Нідерланди Німеччина ОАЕ Пакистан Південна Корея Польща Португалія Росiя Румунія Саудівська Аравія Сербія Сирія Словаччина Словенія США Таджикистан Туреччина Туркменістан Угорщина Узбекистан Україна Фінляндія Франція Хорватія Чехія Чорногорія Швейцарія Швеція Японія
Інші документи по цій країні  
IT та телекомунікації Будівництво Валюта Географічне розташування Державний устрій Довідкова інформація Економічне співробітництво Енергоносії Законодавство у сфері ЗЕД Захист внутрішнього ринку Зв'язок ЗЕД Інвестиції Інформаційно-аналітичні послуги Інше машинобудування Консалтингові послуги Кон’юнктура ринків Макроекономічні показники Міжурядова комісія Населення Національна символіка Нетарифне регулювання Святкові дні Страхування Товари агропромислового комплексу Товари фармацевтичної промисловості Товари хімічної промисловості Товари чорної металургії Точне машинобудування Транспорт Транспортно-експедиційні послуги Туризм Фінансові послуги

 
Підписка на оновлення  

Українські експортери
ДИСКАВЕРИ БУРОВОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (УКРАИНА), ООО
ул. Яворницкого, 41, г. Стрий, Львовская обл.
НЕПТУН, ООО
3-ий пер. Шевченка, 3, с. Б. Дальник, Беляевский район, Одесская область
КРАСОТА И ЗДОРОВЬЕ, ООО
ул. Сомовская, 12 Б, Харьков
КРИСТАЛЛ, ВИННИЦКИЙ ЗАВОД, ДП
ул. 600-летия, 21, г. Винница
Експортоспроможна продукція
KSG АGRO, ХОЛДИНГ
Туши и полутуши свиные

ТЕХНОТОН-ЛУГАНСК, ООО
Нить полипропиленовая мультифиламентная

КАЛИБР, ООО
Болты

Комерційні пропозиції
ФАРМАЦЕВТИЧНА КОМПАНІЯ "БАЄР АФЛАК"
Компанія зацікавлена в реалізації фармацевтичної прощукції в Україні

DOMESTAV, LTD.
Компанія зацікавлена в експорті ламелей для каркасу ліжка зі смереки, ялини, сосни, тополі або вільхи. ...

MIVINA S.R.O.
MIVINA s.r.o. зацікавлена в поставках з України: сантехніки, керамічної плитки, покрівельних матеріалів, ...

Тендери за кордоном
Бововняний очіс
Security Paper Mill India

Відбор компаній для проведення незалежних сертифікації та інспектування прибережних проектів
Oil and Natural Gas Corporation Ltd.

Аукціон на право користування надрами родовища кам'яного вугілля "Ташкумирське"
Держкомітет промисловості, енергетики та надрокористування Киргизької республіки